Music for Peace Stołeczna Estrada Music for Peace
Polski English

Artyści 2007

  

BOB GELDOF

Naprawdę nazywa się Robert Frederick Xenon Geldof. Irlandzki wokalista, autor tekstów piosenek, aktor oraz działacz polityczny. W 1975 roku założył rockowy zespół The Boomtown Rats, który największe triumfy święcił w latach 1977 - 1980, podbijając brytyjskie listy przebojów. W 1984 Bob Geldof namówił kilkudziesięciu artystów by nagrali skomponowaną przez niego piosenkę "Do They Know Its Christmas?", a dochód ze sprzedaży wydawnictwa przeznaczono na pomoc głodującej Afryce. Rok później Bob Geldof zorganizował w Londynie i Filadelfii wielkie koncerty charytatywne pod hasłem Live Aid. Udział wzięło w nich ponad 50 wykonawców, w tym takie sławy jak Paul McCartney, Bob Dylan, Mick Jagger, The Beach Boys, Madonna, Elton John, Tina Turner, B.B. King, U2 i The Who. Dzięki tej akcji zebrano ponad 100 milionów dolarów dla ofiar głodu w Afryce.

Za działalność charytatywną Bob Geldof otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. Dwa lata temu w 10 miastach na całym świecie Bob Geldof zorganizował koncerty w ramach akcji Live 8. Ich celem było zwrócenie uwagi polityków grupy G8 na problemy, z którymi boryka się Afryka: głód, bieda, bezrobocie czy AIDS. Koncerty odbyły się w Filadelfii, Londynie i Eden w Kornwalii (Wielka Brytania), Paryżu, Berlinie, Rzymie, Tokio, Moskwie i w Barrie w kanadyjskim Ontario. Geldof jest nie tylko muzykiem i zaangażowanym społecznie artystą. Na swoim koncie ma również główną rolę (Pink) w kultowym filmie Alana Parkera "Pink Floyd The Wall".
www.bobgeldof.info

Dyskografia:
    * Deep In The Heart Of Nowhere (1986)
    * Vegetarians Of Love (1990)
    * The Happy Club (1993)
    * Sex, Age & Death (2002)
 

 

LECH JANERKA

Lech Janerka w 1979 roku założył zespół Klaus Mitffoch. Debiutancki album zwyciężył w ankiecie Magazynu Muzycznego wśród dziennikarzy na album trzydziestolecia i wśród czytelników Tylko Rock na album lat 80.

W 1986 roku po rozpadzie zespołu Janerka wydaje „Historię podwodną” - płytę, sygnowaną już swoim imieniem i nazwiskiem. W następnych latach Janerka wydał kolejne albumy. Ugruntowały one jego pozycję na polskim rynku muzycznym, jako twórcy niezależnego, oryginalnego - pozostającego niejako na uboczu sceny rockowej. W 2005 r. Janerka otrzymał nagrodę Superjedynka, w kategorii "płyta alternatywna". Piosenka „Rower” dociera do czołowych miejsc polskich list przebojów, a teledysk do niej zdobywa grand prix na festiwalu polskich wideoklipów Yach Film.
www.lechjanerka.art.pl

 

« » Sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni