Warszawa Dzieciom Warszawa Dzieciom Stołeczna Estrada Warszawa Dzieciom
Polski English

03-06-2007
Rynek Starego Miasta


Z okazji Dnia Dziecka zaprosiliśmy wszystkie dzieci wraz z rodzicami na Stare Miasto gdzie pokazaliśmy dwa barwne spektakle:
WARS i SAWA (Fosa przy Barbakanie) i LEGENDA O SYRENCE (Rynek Starego Miasta).
Pomiędzy spektaklami była możliwość zwiedzania wnętrz Barbakanu z przewodnikiem.
W roli narratora w spektaklu o Syrence wystąpił w tym roku gość specjalny - Krzysztof Globisz


Legenda o Warszawskiej Syrence

To historia o pięknej pół-kobiecie, pół-rybie, która przypłynęła z Atlantyku nad Bałtyk i osiadła na piaszczystym brzegu Starego Miasta. Rybacy pokochali syrenę za jej piękny śpiew, jednak pewien bogaty kupiec z tego samego powodu postanowił ją uwięzić i pokazywać za opłatą na jarmarkach. Tak też uczynił. Na szczęście skargi syrenki usłyszał syn rybaka, Jędrek i z pomocą przyjaciół uwolnił pięknego więźnia. Wdzięczna syrena obiecała mieszkańcom miasta, że zostanie z nimi na zawsze i w razie potrzeby oni także będą mogli liczyć na jej pomoc. Dlatego też - dla obrony Warszawy - jest uzbrojona w tarczę i miecz.

Legenda o Warsie i Sawie

Legenda sięga do pradawnych dziejów naszego słowiańskiego kraju. Wówczas to złośliwy duch Wisły - Dziwuń - robił co tylko mógł, by uprzykrzyć ludziom życie. Nikt nie był sobie w stanie z nim poradzić. Pewnego razu Dziwuń porwał i uwięził piękną Sawę. Również w tych czasach żyła wiedźma Kobylicha. Ona z kolei pragnęła usidlić swoimi czarami dzielnego Warsa - tak, by został jej ukochanym. Nie na wiele się to jednak zdało. Wars uwolnił się z mocy Kobylichy i uratował Sawę. Wspólnie zamieszkali na brzegu Wisły, a od ich imion pochodzi nazwa naszego miasta: Warszawa. Właśnie w takiej postaci i na pamiątkę opisanych wydarzeń syrenka znajduje się od tamtej pory w herbie stolicy.

Reżyserką spektaklu jest Małgorzata Szyszka - młoda absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Bajkę muzyczną wzorowaną na średniowiecznej opowieści w stylu komediowym przedstawili aktorzy oraz specjalni goście m.in. kenijski lalkarz i bębniarz Chrispin Mwakideu. Występom towarzyszyli średniowieczni mieszczanie - Studencki Teatr Emocji i Wyobraźni, bajarze - członkowie grupy Werchowina oraz muzycy z Kwartetu Jorgy.


Patroni medialni: TVP 3 Warszawa, Super Express, The Warsaw Voice, Mamo to Ja, czasdzieci.pl., Radio dla Ciebie.
 

« » Październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni