Skrzyżowanie KulturRock Loves ChopinWianki Nad WisłąDzień DzieckaKoncerty Chopinowskie Instytucja kultury
Polski English

Dni Berlina – Brama Brandenburska przyjedzie do Warszawy!

Miejsce: ul.Traugutta
Data rozpoczęcia: 2011-11-25

Dni Berlina – Brama Brandenburska przyjedzie do Warszawy!

20-lecie Partnerstwa Miast Berlina i Warszawy


Z okazji obchodów 20-lecia Partnerstwa Miast Berlina i Warszawy, w dniach 25-27 listopada, w stolicy Polski zobaczyć będzie można najbardziej znany symbol Berlina - Bramę Brandenburską. Uroczystość rozpoczęcia Dni Berlina w Warszawie, wraz z włączeniem odświętnego oświetlenia Bramy Brandenburskiej i lampionów „Świata świateł” odbędzie się w piątek, 25 listopada o godzinie 17.30 na deptaku przy ulicy Romualda Traugutta i Krakowskim Przedmieściu.

Od tego momentu, przez trzy dni, podświetlona Brama Brandenburska, przypominać będzie o obchodzonej dwudziestej rocznicy Partnerstwa obu miast. W sobotę i niedzielę na odwiedzających stoiska gości oczekiwać będzie tradycyjna berlińska kuchnia z m.in. Currywurst i grzane wino, a dni jubileuszu uświetnią dodatkowo występy orkiestry marszowej Beat ‘n’ Blow oraz instalacja świetlna z lampionami, które zawieszone na drzewach deptaku stworzą niezapomnianą atmosferę.

Obok oficjalnych uroczystości prowadzona będzie kampania pod tytułem „be warsaw, be friends, be berlin – your message to the sister city”, w ramach której Warszawiacy i Berlińczycy, m.in. uczniowie szkół, jak i inni użytkownicy Internetu, zaproszeni zostali do przekazania osobistych wiadomości dla miasta partnerskiego za pośrednictwem portali społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter i www.be.berlin.de. Przesyłane od nich teksty wyświetlane będą podczas Dni Berlina na podłużnym telebimie, zamieszczonym na modelu Bramy Brandenburskiej.

Zapraszamy do fotogalerii


Jazz Forum Budapest

Miejsce: Pałac Sztuk, Trafo, Budapest Jazz Club
Data rozpoczęcia: 2011-09-07

Polish Focus - z okazji prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku podczas najważniejszego węgierskiego festiwalu wystąpią legendy polskiej sceny jazzowej.
7 września (środa) — 10 września 2011 r. (sobota)


Festiwal Jazz Forum odbędzie się w prestiżowych salach koncertowych w Budapeszcie: Pałac Sztuk, Trafo oraz Budapest Jazz Club.
Współpraca kulturalna obu stolic ma już wieloletnią tradycję. Tym, razem Warszawę na Jazz Forum reprezentować będą: Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Sextet, Krzysztof Ścierański, Marcin Masecki, Sławek Jaskułke/Grzegorz Karnas/Miklós Lukács, Jacek Kochan/Dominik Wania/Piotr Lemańczyk/Viktor Tóth, Soundcheck, Piotr Wojtasik/Modern Art Orchestra (MAO)/Kuba Stankiewicz.
Organizatorami projektu Polish Focus podczas najważniejszego węgierskiego festiwalu jazzowego JazzForum są: Budapest Music Center, Instytut Polski w Budapeszcie, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Stołeczna Estrada.
 


Koncert ROYAL STRING QUARTET w Pałacu Królewskim w Madrycie

Data rozpoczęcia: 2011-07-13

Warszawski kwartet Royal String Quartet dostąpił zaszczytu zagrania na instrumentach z kolekcji wykonanej przez Antoniego Stradivariusa w XVIII wieku na zlecenie hiszpańskiego króla Filipa V. Ten drogocenny zbiór jest największą kolekcją stradivariusów zachowaną na świecie. Pałac Królewski udostępnia ją jedynie na specjalne okoliczności.

Royal String Quartet zagra w słynnej Sali Kolumnowej, w której w 1985 Hiszpania podpisała traktat akcesyjny do Unii Europejskiej. W programie wykonany zostanie utwór polskiego kompozytora, Krzysztofa Pendereckiego, który w 2001 został laureatem prestiżowej nagrody Księcia Asturii, nazywanej „hiszpańskim Noblem”.
To niezwykłe wydarzenie, nie tylko ze względu na wyjątkowość miejsca koncertu i instrumenty, będzie równocześnie jednym z wydarzeń kulturalnych, które inaugurują w Hiszpanii Polską Prezydencję w Radzie UE.


Polska Flash z okazji polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej

Miejsce: MQ Haupthof, Museumsplatz 1, 1070 Wiedeń
Data rozpoczęcia: 2011-07-16

16 lipca z okazji polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej na głównym dziedzińcu największego kompleksu muzeów i galerii sztuki współczesnej MuseumsQuartier w Wiedniu odbędzie się taneczno-muzyczno-teatralne widowisko "Zdarzenia", przygotowane przez artystów z Polski, Węgier i Austrii.

Zdarzenia
Spektakl "Zdarzenia", realizowany przez Pracownię Fizyczną i muzyków Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego (SzaZa). Improwizacja sceniczna na pięciu tancerzy i dwóch muzyków została poszerzona o zaproszonych gości z innych krajów. Do muzyków i tancerzy z Polski dołączą tancerze i muzycy z Wiednia, Linzu oraz Węgier. Tancerze i muzycy spotkają się na pięć dni w Wiedniu, by wspólnie pracować nad projektem, który zakończy się plenerowym pokazem na dziedzińcu kompleksu kulturalnego MuseumsQuartier w Wiedniu.


Chopin au Jardin du Luxemburg 2011

Miejsce: Paryż, Ogrody Luksemburskie
Data rozpoczęcia: 2011-06-19
Godzina rozpoczęcia: 00:00

Muzyka Chopina znów wypełni przepiękne Ogrody Luksemburskie w Paryżu!

19 czerwca odbędzie się inauguracja drugiej edycji projektu „Chopin au Jardin du Luxemburg”. Przez sześć kolejnych tygodni w stolicy Paryża, w miejskim ogrodzie otaczającym Senat, jednym z najpiękniejszych miejsc nad Sekwaną, rozbrzmiewać będą kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnych warszawskich artystów.

Zazwyczaj to Warszawa wzoruje się na Paryżu. W przypadku koncertów w Ogrodach Luksemburskich inspiracją  były letnie recitale pianistyczne, które od 52 lat odbywają się              w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pomysł na przeniesienie koncertów z repertuarem wielkiego polskiego kompozytora, który połowę swojego życia spędził w stolicy Francji, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.

Ubiegły rok – Rok Chopinowski, był doskonałą okazją do zaproponowania właśnie takiego cyklu plenerowych koncertów, które już w trakcie pierwszej odsłony okazały się być wielkim sukcesem. Łącznie w muzycznych spotkaniach z Chopinem uczestniczyły dziesiątki tysięcy paryżan.

Liczymy, że i w tym roku melomani przychodzić będą do ogrodu spontanicznie… z własnymi krzesłami!

W tegorocznej edycji Chopin au Jardin du Luxemburg zaprezentują się między innymi tak znakomici wykonawcy jak: Wojciech Świtała, Karol Radziwonowicz, Julia Kociuban, Paweł Wakarecy czy Mateusz Kołakowski.

 

« 1 2 »
« » Styczeń 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni