Skrzyżowanie KulturRock Loves ChopinWianki Nad WisłąDzień DzieckaKoncerty Chopinowskie Instytucja kultury
Polski English

Warszawa - miasto ludzi wolnych

Miejsce: Galeria Plaenerowa, ul. Traugutta/Krakowskie przedmieście
Data rozpoczęcia: 2011-07-02
Godzina rozpoczęcia: 14:00

 „Warszawa. Miasto ludzi wolnych” – pod takim tytułem przygotowana została w stolicy wystawa z okazji rozpoczęcia Prezydencji Polski w Unii Europejskiej.
Wystawa otwarta zostanie przez Prezydent m.st. Warszawy Hannę Gronkiewicz–Waltz, w Galerii Plenerowej, w sobotę 2 lipca o godz. 14.

Wystawa, oparta na bogatej dokumentacji archiwalnej, udostępnionej przez archiwa stołecznych instytucji, prezentuje tradycje demokratyczne Warszawy na przestrzeni dziejów. Ukazuje Warszawę, jako miasto niezłomne, cechujące się twórczą przekorą warszawiaków, którzy zawsze, nawet w trudnych czy beznadziejnych czasach dążyli do wolności i pielęgnowali swobody obywatelskie. Stąd promieniowały nowatorskie prądy w nauce, kulturze i życiu społecznym.

Wystawa podkreśla, że wolność związana jest z Warszawą także w innym znaczeniu - jako miastem otwartym na przybyszów, wielokulturowym i sprzyjającym jednostkom kreatywnym i nietuzinkowym. Przez wieki takie wartości, jak rozkwit parlamentaryzmu, zagwarantowane prawa obywatelskie i tolerancja religijna, przyciągały nad Wisłę ludzi różnych kultur przyczyniających się do rozwoju miasta.

Wystawa przypomina też fakt, że to w Warszawie Wojciech Jastrzębowski, członek Towarzystwa Królewskiego Warszawskiego Przyjaciół Nauk opublikował w 1831 roku „Traktat o wiecznym przymierzu między narodami ucywilizowanymi – Konstytucję dla Europy”. Zaprezentował w nim wizję kontynentu jako jednej republiki bez wewnętrznych granic, z jednolitym prawodawstwem i organami władzy, kierującej się ideami pokojowymi, respektującej wolność osobistą, wolność słowa, druku, tolerancję religijną i zniesienie kary śmierci. Ten nowatorski projekt urzeczywistnił się po latach w kształcie Unii Europejskiej.


Organizacja wystawy – MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA
Współorganizatorzy – Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie, Stołeczna Estrada
Konsultacja historyczna – prof. Jolanta Choińska-Mika, prof. Jan Dzięgielewski, prof. Jerzy Kochanowski
Opracowanie tekstów – Agnieszka Knyt
Projekt graficzny – Dobrochna Badora-Zawadzka
Partnerzy projektu – Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Ośrodek KARTA, Zamek Królewski w Warszawie

Wystawa potrwa do końca lipca.

 

Cena biletów: wstęp wolny


« » Październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni