Skrzyżowanie KulturRock Loves ChopinWianki Nad WisłąDzień DzieckaKoncerty Chopinowskie Instytucja kultury
Polski English

Akcja Traugutta!

Miejsce: Galeria Plaenerowa, ul. Traugutta/Krakowskie przedmieście
Data rozpoczęcia: 2011-08-01

 

Młodzi artyści opanują plenerową galerię przy Krakowskim Przedmieściu

„Pink Sugar” fot. Miki Mors

W pierwszej połowie sierpnia, w Galerii Plenerowej przy ulicy Traugutta będzie można spotkać młodych artystów – absolwentów Akademii Sztuk Pięknych. Będą oni tworzyć na żywo, na oczach przechodniów, w ulicznej przestrzeni. To część projektu koordynowanego przez fundację „Faktoria Artystyczna”
 
Projekt będzie próbą odpowiedzi na pytanie jak funkcjonuje dzisiaj w sztuce pierwiastek damski i męski.
Czy zachodzi proces zacierania się różnic w postrzeganiu rzeczywistości?
Czy faktycznie nadal widzimy ją przez pryzmat płci?
Jak silne są wciąż stereotypy konfrontujące róż z błękitem?
Czy wciąż prawdziwy jest feministyczny, nieco seksistowski, termin "sztuka kobiet" jako synonim odmienności
w postrzeganiu świata?
I czy takie uporczywe trwanie na feministycznym szańcu nie czyni z "tego" hasła swoistego handicapu dla działań, których jedyną wartością jest płeć autora…

Do projektu zostali zaproszeni młodzi polscy artyści - stypendyści Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dwoje twórców niemieckich w ramach „wymiany i współpracy” z Berlinem. Przez okres dwóch tygodni ekspozycja Galerii Plenerowej będzie się zmieniać co kilka dni, w sumie swoje prace przedstawi  dziesięcioro artystów.

Stałą ekspozycję stanowić będą prace Violki Kuś (One powracające" z projektu Top-Model Made in Poland), Miki Mors, czyli Agata Dworzak-Subocz (fotografie pt. „Pink Sugar”) oraz Anki Mierzejewskiej (fotografie pt. ”Drugie De eN A”).

Poza tym w kolejne dni skrzyżowanie Krakowskiego Przedmieścia i Traugutta opanują:
Txus Parras – specjalny gość z Niemiec, który przeprowadzi akcje artystyczne - performance  (01 – 02.08)
Alina Bloch – wystawa prac na jedwabiu (03 – 04.08)
Elżbieta Cieszyńska – akcja artystyczna (05 – 10.08)
Adam Garnek – akcja artystyczna – Instrumenty do wygrywania utworów wizualnych (06 – 07.08)
Jola Caban –  wystawa malarstwa (08 – 09.08)
Iwona Liegmann –  obiekty „Antybaśnie” (10 – 11.08)
Ola Lewin – Internetowa, symultaniczna akcja pt. „Home Net TV” z udziałem widzów w Warszawie oraz partnerów z Berlina, z Barcelony i z Izraela. (12 – 14.08).

 

 

Violka Kuś
Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (dyplom z malarstwa u prof. Mieczysława Wiśniewskiego
i aneks z fotografii kreacyjnej pod kierunkiem Witolda Jurkiewicza w 2000 roku).  Praca magisterska „KOŁTRYNA – historia  tkanin obić ściennych Zamku Gołuchowskiego” pod kierunkiem dr. Bogusława Mansfelda.
Od 2001 członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jako Prelegentka wystawia obrazy fotografowane, animowane i instalowane poruszając w nich często problemy społeczne i zjawiska dostrzegane w codziennym życiu, w relacjach międzyludzkich. W latach 2000-2004 współtwórca, organizator i webmaster grupy artystycznej n@płocie 2000-2005. Od 2006 roku związana ze Stowarzyszeniem ARTEfakty  i obecnie ze Stowarzyszeniem Artystycznym ELjazz. Stypendystka Ministra Kultury w 2004 i 2007 roku.
Inicjatorka budowy  społeczności ARTbag  i kwartalnika DI o prawie autorskim i ochronie dobra intelektualnego
w działaniach sztuki najnowszej.

Miki Mors (Agata Dworzak-Subocz)
Artystka zafascynowana różem. Poszukująca artystka food-artowa i stylistka jedzenia. Zaniedbany i niemal odrzucony przez sztukę kolor POP-u w pracach Agaty nabiera nowego znaczenia. To przy jego pomocy artystka bawi, śmieszy i fascynuje widza. Uwielbia słodkie lizaki i kwaśne żelki i to one stają się głównymi bohaterami jej prac, a miłość do gotowania  w przełożeniu na graficzne wizje tworzy wybuchową i niezwykle smaczną mieszankę.
Artystka od kilku lat posługuje się uproszczonym językiem znaków i piktogramów dokładnie wybierając te, które wydają się jej istotne, konieczne a czasami zabawne. Ten autorski alfabet znaczeń układa się w kolejne odcinki opowieści o codziennym życiu uwikłanym w nowoczesność.
Małgorzata Jankowska
doktor historii sztuki UMK, kuratorka Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu


XY - Anka Mierzejewska
Niezwykle wszechstronna tematycznie malarka, która kocha duże formaty. Mimo wielkości obrazów oglądający ma jednak wrażenie, że prezentowanym na nich tematom i tak jest za ciasno.

Artystka ukończyła w 1996 r Wydział Malarstwa i Rzeźby we Wrocławiu (Dyplom w pracowni malarstwa Konrada Jarodzkiego (1998).) Od tamtej pory uczestniczyła w kilkunastu już wystawach indywidualnych i zbiorowych, była wśród laureatów konkursu „Obraz roku 2002”, publikowała w kolorowych miesięcznikach, m.in. we „Fluid”. Tworzy cykle: m.in. nagrodzoną serię o samolotach, portrety kobiet, krzesła, życie nocne, sport. Wszystkie charakteryzuje zdecydowana linia, odwaga kolorów i samotność. Każde bowiem z portretowanych postaci czy sprzętów sprawia wrażenie wyalienowanych, choć jednocześnie bardzo żywych – pozytywną energię daje im otoczenie: kształtem, barwą, po prostu istnieniem.
Sama Mierzejewska dąży do malarskiego ideału definiując go w ten sposób: „Chciałabym namalować taki obraz, który sprawia wrażenie, ze sam się namalował, który jest maźnięty, ma oddech, nie jest wymęczony, pozostaje świeży...”

Txus Parras
Chayzmatyczna postać  - jeden z najsłynniejszych twórców street-artu. Przez ostatnie lata Parras współtworzył
w jednej z kamienic w centrum Berlina, Tacheles, niezwykłą społeczność artystyczną, która przez lata urosła do rangi światowego symbolu niezależnej sztuki. Corocznie miejsce to odwiedzało 300 000 turystów.  Mimo odwrócenia się od komercji, sztuka rodem z Tacheles doceniana była przez takie znakomitości jak choćby nieżyjący Gianni Versace, dla którego Tacheles było inspiracją jednej z kolekcji. W współpracował z takim i twórcami jak Banksy czy Joe Rush.
Txus w swoich działaniach wyraża sprzeciw wobec wojny, głodu, wycinania lasów, budowie elektrowni atomowych oraz rosnących w siłę wielkich korporacji. Zwraca tez uwagę na to jak istotne jest dbanie o przyszłe pokolenia, jako te, które mogą zmienić świat na lepszy.

Alina Bloch
Absolwentka Liceum Sztuk Platycznych w Zamościu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Dyplom z wyróżnieniem rektorskim w 1981 r. zrobiła na Wydziale Architektury Wnętrz w Pracowni Wystawiennictwa prof. J. Damięckiego. Studiowała malarstwo w pracowni prof. J. Lisa oraz tkaninę u prof. W. Sadleya. W swojej twórczości zajmuje się malarstwem na jedwabiu oraz malarstwem sztalugowym.
Była inicjatorem i kuratorem wielu wystaw w Galeriach DAP i Lufcik Okręgu Warszawskiego ZPAP.
Aktualnie jest asystentem w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Apoloniusza Węgłowskiego w Instytucie Sztuka Mediów ASP w Warszawie.                                                    


Elżbieta Cieszyńska
W latach 1988-1993 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zrealizowała
w Pracowni Miedziorytu pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana. Za pracę dyplomową otrzymała medal Rektora ASP.
Od 1996 roku należy do ZPAP. W latach 2000 - 2005 prowadziła Galerię Pałac Lubomirskich w Przemyślu. Była redaktorem kwartalnika "Galicja", redaktorem naczelnym Zeszytu Literacko-Artystycznego rocznika "Kresy Południowo-Wschodnie". Pracuje w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, jest redaktorem miesięcznika "Nasz Przemyśl", rocznika "Kresy Poł.-Wsch." oraz współpracuje przy organizacji wystaw w Galerii Zamek.
W 2008 roku otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Była również stypendystką Prezydenta Miasta Przemyśla w roku 2004 oraz Wojewody Przemyskiego w 1998 roku. Zorganizowała ponad 20 wystaw indywidualnych oraz brała udział w ok. 80. wystawach zbiorowych. Uczestniczyła w kilkunastu międzynarodowych konfrontacjach i sympozjach artystycznych. Obecnie kończy realizację programu stypendium twórczego Województwa Podkarpackiego na rok 2010 pt. Mapy pamięci.

Adam Garnek
Jest absolwentem Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby poznańskiej PWSSP (1983-1988), w roku 1988 uzyskał dyplom na Wydziale Rzeźby. Jego twórczość możemy określić w dużym skrócie jako sztukę kinetyczną. Artysta
w błyskotliwy sposób łączy inżynierską wyobraźnię z wrażliwością artysty. Rzeźby Adama Garnka to niezwykłe, mechaniczne zabawki. Z jednej strony absurdalne, gdyż nie ułatwiają życia tak jak „tradycyjne" maszyny, z drugiej strony niezwykle poukładane, logiczne i przemyślane, stworzone ze względu na samą radość tworzenia i po to by cieszyć.

Jola Caban
Studiowała w PWSSP w Łodzi na Wydziale Grafiki w latach 1984-1986 oraz na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w latach 1986-1989 (dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Rajmunda Ziemskiego, w pracowni grafiki prof. Romana Artymowskiego). W 1992 r otrzymała stypendium rządu Francji i odbyła staż w Szkole Sztuk Pięknych w Montpellier. W 1993 zdobyła II Nagrodę na konkursie malarstwa Montfort I`Amaury. Swoje prace wielokrotnie wystawiała w Polsce i we Francji w ramach wystaw indywidualnych, brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce, USA, Argentynie.


Iwona Liegmann
Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, dyplom zrobiła w pracowni prof. Zygmunta Kotlarczyka w 1993 roku (specjalizacja: malarstwo). W latach 1995-96 odbyła studia podyplomowe w Gray's School of Art w Aberdeen, w Szkocji - stypendium the British Council.
Ważniejsze wystawy indywidualne miała w Toruniu (Galeria Sztuki Wozownia, 2004 i 2006), Pile (Galeria BWA, 1994 i 1997), Wrocławiu (Galeria u Horszowskich, 1998), Essen (Galeria Bredeney, 2003), Sandomierzu (Galeria Sztuki, 2005), Legnicy (Galeria Sztuki, 2005) i Warszawie (Galeria Krytyków Pokaz, 2006).
Stypendystka Prezydenta Miasta Torunia (2005), Ministra Kultury (2005) oraz organizacji Stellwerk Zollverein e.V. (2006).

Ola Lewin
Urodzona w 1955 na Litwie. Mieszka i pracuje w Berlinie. Nauczyciel sztuk wizualnych i nowych mediów oraz alfabetyzmu medialnego. Edukacja: 1978-1985 The Bezalel Academy of Arts and Design, Jerozolima, Izrael; 1986 The Beit Zvi School for the Performing Arts, Ramat Gan, Izrael, Cimdata Medienakademie Berlin, Niemcy, dyplom magistra o specjalizacji medialnej i edukacyjnej na Uniwersytecie w Rostocku. Założycielka organizacji pozarządowej creative experts.

HomeNet.TV to projekt artystyczny pomyślany jako otwarta platforma dla wymiany myśli,
doświadczeń i nowych form komunikacji międzyludzkiej. Zakłada stworzenie możliwości dla różnego rodzaju interakcji, które dzięki kreatywności uczestników, twórczo wpłyną na znaną im rzeczywistość. Wprowadza spontaniczne działania, przekraczając zarazem kulturowe ograniczenia i wszelkie tabu.

Dotychczas projekt HomeNet.TV prezentowany był dwa razy, w ramach Mediations Biennale w Poznaniu oraz we Freies Musee w Berlinie. Publiczność mogła swobodnie korzystać z wielofunkcyjnej instalacji, w której publiczna przestrzeń ekspozycji połączona była z prywatnym, domowym wnętrzem.

W warszawskiej odsłonie projektu każdy zainteresowany będzie mógł współtworzyć aktywnie to miejsce i stać się jednym z jego twórców, tworząc wraz z innymi performanse i działania społeczne. Dostępne będą takie aktywności jak: wymiana ubrań i książek, pomoc w budowie kolejnych partii instalacji, udział w choreografii Oli Lewin, wymiana idei z innymi. Nie sposób przewidzieć ostatecznego efektu
tego projektu, wszystko zależeć będzie od kreatywności ekipy HomeNet.TV i widzów.
 

Cena biletów: wstęp wolny

« » Październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni