Skrzyżowanie KulturRock Loves ChopinWianki Nad WisłąDzień DzieckaKoncerty Chopinowskie Instytucja kultury
Polski English

Imprezy okolicznościowe w 2008 roku

CZY COŚ NAM ZOSTAŁO Z TYCH LAT...?
Koncert w Rocznicę Odzyskania Niepodległości
w dniu 11-11-2008
Namiot przed Kościołem Św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście

 11 listopada, w rocznicę odzyskania niepodległości, Stołeczna Estrada przeniosła warszawiaków w cudowny klimat lat dwudziestych. Koncert „Czy coś nam zostało z tych lat..." był okazją do poczucia atmosfery radości, euforii, chęci nowego życia i tworzenia, która była tak wyraźnie odczuwalna w poezji i piosenkach z tamtych czasów.

W koncercie wystąpili znakomici polscy artyści: Ewa Kuklińska, Krystyna Sienkiewicz, Marian Opania, Jacek Borkowski, Katarzyna Zielińska, Zbigniew Lesień. Program, specjalnie przygotowany na tę okazję, to wybór utworów jednoznacznie kojarzonych z okresem międzywojennym. Usłyszeliśmy m.in.: Powróćmy jak za dawnych lat, Ta ostatnia niedziela, Tyle jest miast, Blady Nico.

Artystom towarzyszył zespół muzyczny w składzie: Darek Lechowicz /fortepian/, Piotr Rodowicz /kontrabas/, Bogdan Kulik /perkusja/, Marek Rudnicki /saksofon, klarnet/, Darek Gniewosz /trąbka/.

Sceriusz i reżyseria: Zbigniew Lesień
Koncert poprowadził Jacek Borkowski.
 


Koncert w 24 rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

w dniu 18-10-2008
początek o godz.: 19.00
Kościół pw. Świętego Stanisława Kostki w Warszawie

Podczas koncertu wykonano w języku polskim oratorium Feliksa Nowowiejskiego pt. „Podniesienie Krzyża Świętego".

Oratorium wykonał Chór Filharmonii Białostockiej wraz z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Andrzeja Straszyńskiego. Nie zabraknło wyśmienitych solistów Opery Narodowej. W tej roli wystąpili: Monika Ledzion (mezzosopran) oraz Adam Kruszewski (baryton).

Tłumaczenia dzieła napisanego w oryginale w języku niemieckim podjął się zespół pod redakcją ks. prof. dr Kazimierza Szymonika z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Oratorium zostało również skrócone z dwóch i pół do półtorej godziny - skrótów dokonał Andrzej Straszyński odpowiedzialny za kierownictwo artystyczne i muzyczne.MŁODY WROCŁAW W WARSZAWIE
od 20-09-2008 do 21-09-2008
początek o godz.: 16:30
Plac Konstytucji, Teatr Stara Prochoffnia

W dniach 20-21 września, w ramach Festiwalu Miast Polskich, Warszawę odwiedził Wrocław. Większość wydarzeń prezentujących młodych wrocławskich artystów miała miejsce na Placu Konstytucji.

Wrocław, stolica Dolnego Śląska, to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Dorobek kulturalny miasta wiąże się m.in. z takimi twórcami jak Jerzy Grotowski czy Henryk Tomaszewski. Podczas prezentacji Wrocławia w Warszawie młodzi twórcy udowodnili jak wiele zaczerpnęli z tradycji swojego miasta, ale także olśnili publiczność nowatorstwem własnych pomysłów.

Teatr ZAR zaprezentuował dwa projekty, tworzące dyptyk teatralny - „Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie" oraz „Ewangelie dzieciństwa". Spektakl zaprezentowano w dniach 20-21 września, o godzinie 19.00 w Teatrze Stara Prochoffnia.

W drugim dniu prezentacji - 21 września - na Placu Konstytucji o godzinie 18.00 rozpoczęły się koncerty z udziałem najbardziej wyróżniających się awangardowych zespołów wrocławskich. Wystąpili ÖSZIBARACK, L.U.C & RAHIM, MILOOPA oraz HURT.

Przez cały weekend trwały też działania w przestrzeni publicznej. Młodzi twórcy poszukują konfrontacji z widzem poprzez instalacje i performance, które w swej formie wychodzą poza tradycyjne przestrzenie wystawiennicze. Istotę przedsięwzięcia stanowiły więc dialog i aktywność uczestników.

W programie:
Tomasz Opania „Pierwsza polska rzeźba samozarabiająca" /Instalacja/ - Pl. Konstytucji,
Michał Gdak „...RZEKI..." /Instalacja/ - Park Agrykola,
Grupa ŁUHUU! „Obiekt I,II,III,IV" /Performance/ - Krakowskie Przedmieście, róg ul. Karowej,
20 września start 16:30; 21 września start 15:00,
Dominika Łabądź „Pocztówki" /Akcja/ -przestrzeń miejska.

 

 

 

MUSIC for PEACE
06-09-2008

MUSIC for PEACE to szczególny koncert w ofercie artystycznej Stołecznej Estrady. Koncerty z tego cyklu organizujemy zawsze w jeden z pierwszych weekendów wrześniowych. Są symbolicznym wyrazem pamięci dla wielu tragicznych momentów w historii nie tylko Warszawy, ale i całego świata, które działy się właśnie we wrześniu (m.in. wybuchu II Wojny Światowej, czy zamachów terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych). Przypominają o ważnej idei pojednania i pokoju między ludźmi i między narodami.

GEORGE CLINTON
George Clinton założyciel jedynych big bandów w historii gatunku funk – Parliament i Funkadelic, których twórczość wywarła ogromny wpływ na wielu przyszłych raperów i producentów hip-hop’owych. Artyści tacy jak: Ice Cube, Snoop Dogg, a w szczególności Dr. Dre z pewnością nie odnieśliby takich sukcesów, gdyby nie czerpali inspiracji z twórczości Clintona i jego muzyków. Amerykanin był ponadto producentem albumu "Freaky Styley" grupy Red Hot Chili Peppers. Obok Jamesa Browna, fragmenty utworów Clintona są najczęściej wykorzystywane w charakterze sampli. W 2008 roku zrealizował kolejny solowy album “George Clinton and Some Gangsters of Love” z udziałem m.in. takich artystów: Sly Stone, El DeBarge, Red Hot Chili Peppers, RZA, Carlos Santana oraz Kim Burrell.
www.georgeclinton.com

HABAKUK
Zespół powstał w 1990 roku w Częstochowie. Pierwszy krążek zespołu, "Mniam, mniam rege", spotkał się ze znakomitymi recenzjami w największych opiniotwórczych magazynach muzycznych. W ciągu 16 lat działalności zagrali na wszystkich najważniejszych festiwalach reggae w kraju. Do najciekawszych koncertów należy występ na "Tam gdzie biją źródła" w Ustroniu w 2001 roku, wspólnie z Zion Train. Habakuk był też twórcą hymnu festiwalowego festiwalu w Ostródzie w 2006 roku.

Grupa przyciąga na koncerty ogromne ilości ludzi. Dociera do różnych środowisk, nie zamyka się tylko i wyłącznie w reggae. Już w latach 90-tych miały miejsce wspólne koncerty z częstochowskimi składami hip-hopowymi. W kolejnych latach zespół gościnnie występował między innymi z Muńkiem Staszczykiem. Co pewien czas mają miejsce wspólne występy pod hasłem Reggae Inna Polish Style, gdzie zespół wykonuje covery śpiewane przez Muńka. Habakuk współpracował również między innymi z Mateuszem Pospieszalskim, Antonim Gralakiem, Januszem "Yaniną" Iwańskim, Anią Patynek oraz wieloma znakomitymi muzykami. Ogromnym wydarzeniem była współpraca z Mikey Dreadem przy okazji jego koncertów w Polsce. Habakuk jest w tym momencie uznawany za jedną z czołowych grup reggae. W lutym 2007 zagrali trasę po wyspach. Odwiedzili podczas niej takie miasta jak: Londyn, Edynburgh, Glasgow, Cork, Dublin, Galway, Belfast.
www.habakuk.art.pl

DJ EPROM
Najbardziej utalentowany polski turntablista, producent i dj. W wieku 23 lat zdobył wszystkie najważniejsze i najbardziej prestiżowe tytuły w konkursach dj’skich w kraju. Na swoim koncie ma 6 tytułów Mistrza Polski Federacji ITF/IDA, tytuł Wice Mistrza Europy w scratchingu oraz 2 tytuły Mistrza Świata Federacji ITF/IDA z 2007 roku. Eproma charakteryzuje oryginalny, mocny i bezkonkurencyjny styl. Do tej pory zrealizował trzy projekty - „EMO - Funky Emotions EP”, „Comodore The Data Wars LP” oraz najnowszy „8 Bit Miner break”. Wszystkie spotkały się z uznaniem środowiska.
www.djeprom.com

 

 

 

 


Kto ty jesteś? Czyli Adresaci
w dniu 31-07-2008
początek o godz.: 20:00
Plac Krasińskich

„Kto ty jesteś? Czyli Adresaci" - to autorskie oratorium Romana Kołakowskiego opowiadające o wydarzeniach i postaciach Powstania Warszawskiego w oparciu o archiwalne fotografie i listy Powstańczej Poczty Polowej, które Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Ministerstwem Kultury zakupiło w ostatnim czasie na aukcji w Dusseldorfie. Bohaterami opowieści byli tym razem najmłodsi żołnierze Powstania: harcerze i zuchy, listonosze, łącznicy, przewodnicy kanałowi, dzieci z warszawskich ulic i podwórek czynnie uczestniczące w walce i organizowaniu pomocy dla ludności cywilnej. Wielu z tych najmłodszych żołnierzy przeszło do legendy: Orzeł Biały, Różyczka, Zakurzona, Kapral Warszawiak, Kędziorek, Zawiszacy: Lech, Słoń, Jacek, Zosinek, Jasnotek, Ryś i Banan. Niektóre twarze zachowały się na starych powstańczych fotografiach i filmach.

Role bohaterów Powstania Warszawskiego kreowaćliich współcześni rówieśnicy - dzieci i młodzież - laureaci festiwali i konkursów recytatorskich i wokalnych. Wystąpili także znakomici aktorzy, m.in.: Kinga Preis, Katarzyna Groniec, Katarzyna Kiszewska, Krystyna Kozanecka, Lucyna Malec, Zosia Nowakowska, Natalia Sikora, Grażyna Wolszczak, Wojciech Brzeziński, Jerzy Dominik, Krzysztof Dracz, Jacek Jarosz, Roman Kołakowski, Paweł Lipnicki, Wojciech Machnicki, Marian Opania, Janusz Radek, Tomasz Steciuk. Epilog zaśpiewa Grzegorz Markowski, a fragmenty radiowych i prasowych niemieckich komentarzy dotyczących filatelistycznej aukcji w Dusseldorffie przytoczył w oryginalnym brzmieniu Tomasz Kammel. Artystom towarzyszył chór, orkiestra oraz reprezentanci grup rekonstrukcji historycznych pod opieką artystyczną Małgorzaty Bramy: Pomerania 1945, Śródmieście, STAK i GRH Pionier 39. Łącznie w koncercie wystąpiło ponad 110 wykonawców,

 

FESTIWAL „OGRODY MUZYCZNE"
od 01-07-2008 do 03-08-2008
początek o godz.: 19.00
Dziedziniec Zamku Królewskiego

Niemal codziennie między 1 lipca a 3 sierpnia br. dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie wypełniał się muzyką poważną.

Gościem honorowym Festiwalu Ogrody Muzyczne w 2008 roku była Francja, dlatego też zapoznaliśmy się przede wszystkim z dziełami kompozytorów francuskich. Organizatorzy dbają, by koncerty muzyki na żywo były wzbogacane, zgodnie z audiowizualnym charakterem festiwalu, o element multimedialny. Stąd jednym z cykli festiwalu były projekcje filmowe. Nie zabrakło więc utworów scenicznych Rameau, Masseneta, Bizeta czy Offenbacha, doskonałych choreografii Petita, Bejarta i Preljocaja, wreszcie widowisk konnego teatru Bartabasa, który miał w programie festiwalu swój mini-cykl. W cyklu portretów zapoznaliśmy się z artystycznymi biografiami Edith Piaf, Josephine Baker, Natalie Dessay i Maurice'a Bèjarta. Natomiast cykl „Opisanie świata" poprowadził widzów ścieżkami francuskich ogrodów...

Dwa wieczory festiwalu poświęcone były prezentacji premier - filmów i programów muzycznych nagrodzonych w ubiegłym roku na międzynarodowych festiwalach Prix Italia i DanceScreen Hague.

Jak co roku Festiwal miał równiez ofertę dla najmłodszych melomanów. W cztery czwartki lipca (10, 17, 24, 31.07) dzieci zapoznały się z operą Dziecko i czary Maurice'a Ravela w realizacji Opera de Lyon. Po filmie zaś wzięły udział w warsztatach chóralnych prowadzonych przez dyrygentkę Chóru UW, Irinę Bogdanovich. W operę wprowadzi łdzieci aktor Maciej Gąsiorek, znany im jako telewizyjny Piksel.

Pomysłodawcami Festiwalu są Ryszard Kubiak, Zygmunt Krauze i Barbara Pietkiewicz. Organizatorami Festiwalu są Fundacja „Ogrody Muzyczne", Zamek Królewski i Stołeczna Estrada.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Festiwalu - www.ogrodymuz.pl

« » Październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni