Skrzyżowanie KulturRock Loves ChopinWianki Nad WisłąDzień DzieckaKoncerty Chopinowskie Instytucja kultury
Polski English

Stołeczna Estrada

Stołeczna Estrada jest największą warszawską instytucją kultury istniejącą od 1955 roku.

W swojej działalności łączymy wieloletnie doświadczenie, tradycję oraz nowatorskie spojrzenie na sztukę. Poruszamy się w różnych obszarach kultury z powodzeniem realizując festiwale, koncerty, widowiska, kameralne wieczory kabaretowe, festyny, rocznice i wystawy. Wielokrotnie realizowaliśmy programy artystyczne reprezentujące polską kulturę za granicą, jednak naszą ofertę kierujemy głównie do mieszkańców stolicy.

Wychodząc na przeciw zainteresowaniom warszawiaków, staramy się sprostać oczekiwaniom jak najszerszej grupy odbiorców odnajdując jednocześnie niezagospodarowane dotąd obszary znajdujące się poza kulturą popularną. Dzięki takiemu spojrzeniu odkryliśmy m.in. potrzebę propagowania nurtu world music, którą wypełniliśmy organizując Festiwal Warszawski Skrzyżowanie Kultur, który jest w tej chwili jednym z najważniejszych wydarzeń stolicy.

Szczególnie istotna jest dla nas przestrzeń w jakiej realizujemy nasze imprezy. Koncert symfoniczny na lotnisku w otoczeniu startujących samolotów to tylko jeden z wielu naszych nietypowych pomysłów. Z myślą o przekształcaniu przestrzeni miejskich powstał również projekt Strefa Kultury, który w prosty sposób ocieplił i wypełnił okolice Pałacu Kultury i Nauki. Jednym z naszych najważniejszych celów jest propagowanie kultury wysokiej oraz edukacja poprzez sztukę. Dlatego dokładamy wielu starań w tworzeniu własnych projektów popularyzujących muzykę poważną w sposób przystępny dla młodych widzów. W czerwcu 2008 r. miała miejsce premiera albumu Rock Loves Chopin, na który składają się utwory Fryderyka Chopina w nowych, twórczych aranżacjach muzyków rockowych. Autorem projektu jest dyrektor Stołecznej Estrady - Andrzej Matusiak.
Jesteśmy zawsze otwarci na nowe wyzwania, a najbliższe lata będą obfitować w takie możliwości. Już dziś myślimy o Euro 2012 w Warszawie, których organizacja z pewnością stanie się także naszym udziałem.

 

Andrzej Matusiak
Dyrektor Stołecznej Estrady

Manager kultury, animator i promotor kultury polskiej w kraju i zagranicą. Stypendysta Instytutu Goethego w Berlinie i w Hamburgu gdzie uczestniczył w seminariach na temat promocji kultury europejskiej. Ukończył kursy LSI w Toronto i Leysin American School w Szwajcarii. Twórca kilkuset widowisk estradowych, współorganizator największych polskich festiwali, inicjator największych imprez masowych w Warszawie. Od kilkunastu lat zajmuje się promocją polskiej kultury zagranicą. Autor i reżyser prestiżowych widowisk multimedialnych „Chopin at the Pyramids” w Kairze oraz „Rock Loves Chopin” na Murze Chińskim w Pekinie. Został uhonorowany Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. Od 1990 r. dyrektor Stołecznej Estrady jednej z najstarszej instytucji kultury w Polsce.

Jako dyrektor Stołecznej Estrady odpowiada za organizację i realizację około 300 imprez rocznie, w tym największych imprez plenerowych w Warszawie, m.in.: „Music for Peace” z udziałem Tangerine Dream na Moście Świętokrzyskim z udziałem 50-tysięcznej widowni (2001), koncertów Al Di Meoli z Januszem Olejniczakiem w Łazienkach Królewskich (2004), Buena Vista Social Club (2007), Boba Geldofa na Placu Teatralnym (2007). Pomysłodawca pierwszego w Polsce „Sylwestra pod gołym niebem” w 1992 roku na Placu Zamkowym. Realizator największych edycji tej imprezy, w tym w roku 2000 z udziałem 150 tysięcy osób i transmisją telewizyjną na cały świat. Jest autorem Strefy Kultury, a także producentem i współtwórcą Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur. Autor scenariuszy i reżyser prestiżowych eventów estradowych, m.in. koncertów galowych Teraz Polska i Gender Index. Producent kultowych spektakli "Pan Tadeusz" w reż. Jana Englerta i "Big Zbig Show" w reżyserii Magdy Umer. Pomysłodawca projektu Rock Loves Chopin. Udzielał się jako muzyk rockowy, m.in. w zespołach Pulsar i Prezesi.

Żonaty, ojciec dwóch córek.

« » Grudzień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni