Skrzyżowanie KulturRock Loves ChopinWianki Nad WisłąDzień DzieckaKoncerty Chopinowskie Instytucja kultury
Polski English

wystawy w 2008 roku

OBLICZA KULTUR - FOTOGRAFIE JERZEGO GNATOWSKIEGO
od 19-06-2008 do 02-07-2008

Stołeczna Estrada otworzyła galerię plenerową przy wejściu do Parku Ujazdowskiego. Pierwszą wystawę pt. „Oblicza kultur” tworzyły fotografie Jerzego Gnatowskiego przedstawiające artystów trzeciej edycji Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur.

Sam pomysł zdjęć zrodził się z ciekawości obcowania z ludźmi rozmaitych, odległych kultur świata i uwiecznienia tej barwnej mozaiki w jednym cyklu obrazów - mówi autor fotografii Jerzy Gnatowski - w zaaranżowanym prowizorycznie studiu fotograficznym za kulisami sceny festiwalowej, w drzwiach z materiału, mijały się hałaśliwe, czarnoskóre, muskularne murzynki z Gwinei ze stoicko spokojnymi muzykami o aparycji syberyjskich szamanów, Izraelczycy spotykali się z Irańczykami, a rosyjsko-włoskie trio klaunów wraz z rumuńską orkiestrą dętą, niczym z filmów Kusturicy, z przyjemnością brało udział w zdjęciach, racząc się zarazem dawką tradycyjnej polskiej gościnności.

Pomimo tego, że - jak twierdzi autor - na niektóre zdjęcia miał dosłownie kilka sekund, zdołał tak trafnie uchwycić twarze swoich modeli, że odbiorcy wystawy z pewnością z niekłamanym zachwytem „przeglądali się” w ich fotografiach.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Radio Kolor, The Warsaw Voice, TVP Warszawa i miesięcznik FOTOPORTRET KŁOPOTLIWEGO GIGANTA - FOTOGRAFIE ELŻBIETY LEMPP
od 04-07-2008 do 29-07-2008

Fotografie Elżbiety Lempp to część cyklu fotograficznego „Wszędzie go pełno - PKiN”, który powstawał od końca lat 80. XX wieku. Początkowo obecność Pałacu na przywożonych z Warszawy negatywach była zaledwie dopełnieniem filmów, na których utrwalane były głównie twarze pisarzy. Bo taki był cel wypraw fotografki przyjeżdżającej do stolicy najpierw z Darmstadtu a potem z Krakowa - portrety pisarzy. I chociaż mapa spotkań z autorami obejmowała różne dzielnice miasta - Ochotę, Mokotów czy Śródmieście na każdym wywołanym filmie Pałac Kultury był obecny...
Towarzyszył wyznaniom szczęśliwej pary z plakatu pt. „Tyle miłości” i ciężkiej maszynie do robót drogowych przy ulicy Koszykowej. Krył się za hałdą, za hamakiem, za kieliszkami. Był w lusterku, pod mostem, na murze, w kałuży na 13 piętrze nowo budowanego biurowca. Podpierał Statuę Wolności i Celine Dion. Wyrastał wśród słoneczników i choinki Millennium.

Od 2003 roku, od kiedy Elżbieta Lempp mieszka w Warszawie, Pałac Kultury pojawia się coraz częściej. Z formy dopełniacza awansował do roli obiektu świadomie wybranego. Coraz więcej go z dachu nowego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej na Powiślu, na jeszcze istniejącym w niezmienionym kształcie stadionie X-lecia, na plaży od strony Pragi. Cykl „Wszędzie go pełno - PKiN” jest oswajanym przez przybysza z zewnątrz portretem kłopotliwego giganta.
www.elalempp.com

Patronami medialnymi wystawy są: Gazeta Wyborcza, Radio Kolor, The Warsaw Voice, TVP Warszawa i miesięcznik FOTOKRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE W OBIEKTYWIE ZDZISŁAWA MARCINKOWSKIEGO 1904 - 1939
od 01-08-2008 do 25-08-2008

Zdzisław Marcinkowski urodził się w 1881 r. na Starym Mieście. Całe życie związany był z Warszawą. Swoje wędrówki po stolicy dokumentował fotografiami, które można było obejrzeć w ramach trzeciej już wystawy w Plenerowej Galerii Ujazdowskiej.

Dzięki wystawie można było zaobserwować zmiany jakie zachodziły na przestrzeni ponad trzydziestu lat w architekturze i wyglądzie Krakowskiego Przedmieścia. Zdjęcia przedstawiają nie tylko zabytki części Traktu Królewskiego jak pałace, kościoły i hotele, ale także nieistniejące już na mapie Warszawy obiekty Najciekawsze fotografie powstały przed 1915 rokiem i można je określić jako serię fotografii staromiejskich. Wśród nich najcenniejszym jest cykl fotografii katedry św. Jana.

Zdzisław Marcinkowski realizował swoją wielką pasję fotografując piękno polskich krajobrazów. W momencie wybuchu II Wojny Światowej pozostał w Warszawie. W jego mieszkaniu „fabrykowano” fotografie do dokumentów dla żołnierzy podziemnej Warszawy. W sierpniu 1944 r. z jego domu przy Bednarskiej 23, Niemcy zabrali wszystkich mężczyzn. Zdzisław Marcinkowski został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, z którego został wywieziony w nieznanym kierunku.


 
OD SIERPNIA DO SIERPNIA
od 29-08-2008 do 31-08-2008

Zaledwie 3-dniowa wystawa plenerowa. Była to prezentacja zdjęć poświęconych strajkom w Sierpniu 1980 i 1988 roku. Wystawie w dzień inauguracji towarzyszył happening pt. „Tak było...”. W sklepie objazdowym z czasów PRL-u (samochód marki Żuk) można było zakupić produkty kojarzone z PRL-em: niedojrzałe cytryny, oranżadę, papier toaletowy, itp. Ponadto sklep oferował pamiątki nawiązujące do historii Sierpnia oraz oryginalny zestaw „PRL w pigułce”: szare pudełko zawierające wodę brzozową, mydło Jeleń, rajstopy, paprykarz, kartki na żywność, zapałki oraz „instrukcję obsługi”.
 

« » Październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni