Skrzyżowanie KulturRock Loves ChopinWianki Nad WisłąDzień DzieckaKoncerty Chopinowskie Instytucja kultury
Polski English

wystawy w 2007 roku

TOWARDS FREEDOM - Polish Underground State 1939 - 1945
Warsaw Uprising August - October 1944
National Louis University, 122 South Michigan Av., CHICAGO IL. USA
od 24-04-2007 do 20-05-2007

Stołeczna Estrada po raz kolejny zaprezentowała wystawę „Towards Freedom" za granicą, tym razem w Chicago.

Tematem wystawy jest fenomen Polskiego Państwa Podziemnego i Powstania Warszawskiego w jego aspektach militarnym, politycznym i moralnym. Wiedza o Powstaniu Warszawskim, powszechnie mylonym z powstaniem w getcie warszawskim, jest poza granicami Polski znikoma. Przybliżenie tego bezprecedensowego zrywu niepodległościowego i pokazanie go na tle wielowiekowej tradycji kultywowania idei wolnościowych w Rzeczypospolitej, zwieńczonej dzisiejszą przynależnością do Unii Europejskiej i NATO, pozwala lepiej zrozumieć Polskę i Polaków. Wystawa z ogromnym powodzeniem, zrozumieniem i bardzo gorącym odbiorem pokazywana była dotychczas w Strasburgu (Francja) w lutym 2005 roku, a także w czasie III Szczytu Rady Europy w maju 2005 roku w Warszawie.

Wystawa ta posiada wybitne walory edukacyjne, służy poszerzaniu poza granicami naszego kraju wiedzy o historii Polski i jej stolicy. (...) Dlatego wystawa ta, skierowana przede wszystkim do młodych odbiorców, ukazując mało dotąd znaną im historię, ma szansę odegrać znaczącą rolę w walce ze stereotypami oraz absurdalnymi skrótami myślowymi w rodzaju „polskie obozy koncentracyjne" - mówi Jan Buchwald, kurator wystawy.

Ekspozycja, przygotowana w dwóch osobnych wersjach językowych, francuskiej i angielskiej, ma bardzo atrakcyjną formę i zawiera przekaz multimedialny, odwołujący się do emocjonalnego przeżycia, a także prezentuje starannie dobraną, fascynującą warstwę dokumentalną.

Kurator wystawy: Jan Buchwald
Organizacja: Stołeczna Estrada, Chicago-Warsaw Sister Cities Committee, National-Louis University, Consulate General of the Republic of Poland in Chicago.

 
DOM JEST DALEKO. POLSKA WCIĄŻ JEST BLISKO
od 18-05-2007 do 10-06-2007

Uroczyste otwarcie wystawy, w ramach proklamowanego przez Senat RP Roku Generała Władysława Andersa odbyło się 18 maja br. o godz. 13.00. Zamierzeniem twórców wystawy było przedstawienie dziejów najbardziej niezwykłej formacji Polskich Sił Zbrojnych czasów II wojny światowej.

Na 50 planszach dużego formatu zaprezentowano szlak bojowy Armii Generała Andersa we wszystkich jej trzech wcieleniach - od Armii Polskiej w ZSRR, tworzonej od sierpnia 1941 r. i ewakuowanej z ZSRR na Bliski Wschód w okresie marzec-sierpień 1942 r., poprzez Armię Polską na Wschodzie (APW) aż do II Korpusu Polskiego, utworzonego w lipcu 1943 r. i od grudnia 1943 r. wchodzącą do walki na froncie włoskim. Za pomocą fotografii i historycznych dokumentów opowiedziano także o dramatycznym powojennym już rozdziale dziejów tej Armii, którego symbolem stało się pozbawienie gen. Władysława Andersa obywatelstwa polskiego przez władze Polski Ludowej we wrześniu 1946 r. (decyzję tę anulowano dopiero w 1989 r.!).

Wystawa pokaże zarówno trudne początki tej Armii w ZSRR, późniejszą jej drogę przez trzy kontynenty (Europa, Azja, Afryka, ponownie Europa) i chlubny szlak bojowy we Włoszech (Monte Cassino, Loreto, Ankona, Predappio, Bolonia) śladami Legionów gen. J.H.Dąbrowskiego, wreszcie dramat stu tysięcy żołnierzy, dla których przez całą wojnę „dom był daleko, ale Polska wciąż blisko", a którym znów nie dane było dojść „z ziemi włoskiej do Polski".
Na wystawie został zaprezentowany bogaty materiał ilustracyjny w dużej mierze nieobecny w publikacjach książkowych i albumowych - w czasach PRL, ale i obecnie, w kraju, jak i na emigracji. Do jej przygotowania wykorzystano zarówno oryginalne fotografie, jak i mapy, szkice, wydawnictwa książkowe, prasę wojskową, teksty poetyckie, piosenki żołnierskie, grafikę, karykatury, plakaty, znaczki pocztowe etc.

Scenariusz i wybór materiałów do wystawy: Andrzej Krzysztof Kunert i Rafał E. Stolarski
Organizatorzy: Stołeczna Estrada, Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy
Patroni medialni: Życie Warszawy, Tygodnik Przegląd, Miesięcznik FOTO

« » Październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni