Skrzyżowanie KulturRock Loves ChopinWianki Nad WisłąDzień DzieckaKoncerty Chopinowskie Instytucja kultury
Polski English

wystawy w 2006 roku

Solidarność. Początek drogi. Sierpień 1980 - grudzień 1981.
Wystawa fotografii pod patronatem Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego
Teren Drukarni Naukowo-Technicznej Oddziału PAP są
ul. Mińska 65 (wejście od ul. Chodakowskiej)
od 26-11-2005 do 29-01-2006

Wernisaż wystawy odbył się 28 sierpnia 2005 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wielkie zainteresowanie, jakim ekspozycja cieszyła się podczas trzech tygodni prezentacji, skłoniło organizatorów do udostępnienia jej oglądającym na dłużej. Miejscem prezentacji jest postindustrialna przestrzeń na terenie Drukarni Naukowo-Technicznej w Warszawie.

Powstanie Solidarności, jej losy i ostateczny sukces miały ogromne znaczenie dla dziejów Polski współczesnej. Jak nigdy dotąd w dziejach Europy, wydarzenia w Polsce wytyczały także drogę przemian całego kontynentu. Wystawa ukazuje wydarzenia siedemnastu miesięcy od sierpnia 1980 do grudnia 1981 roku w Polsce, gdy Polacy odnaleźli nadzieję wolności i godnego życia w liczącym 10 milionów członków ruchu Solidarności.

Siła fotograficznego obrazu, jego autentyzm sprawia, że opowieść o narodzinach Solidarności przemawia szczególnie dobitnie. Widok codziennego mozolnego trudu rzesz strajkujących obywateli, negocjujących liderów, spontanicznego poparcia ludzi ze wszystkich środowisk staje się sugestywną lekcją historii. Fotografie autorstwa fotoreporterów PAP oraz twórców niezależnych przywracają pamięć o spontanicznym, wspólnym działaniu, o entuzjastycznym przeżywaniu wolności, o międzyludzkiej solidarności, ale także o odebranej nadziei i tragicznych skutkach stanu wojennego wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku.

Narrację obrazową uzupełniały kalendarium istotnych faktów z kraju i zagranicy oraz cytaty z ówczesnej polskiej prasy,  ulotek i biuletynów powielanych przez Solidarność. Montaż archiwalnych nagrań dźwiękowych pozwolił jeszcze intensywniej poczuć atmosferę społeczną i emocje, towarzyszące tamtym historycznym wydarzeniom.

Wystawa została przygotowana w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Zwiedzający otrzymali bezpłatną płytę CD, zawierającą album wystawy i prezentację multimedialną ekspozycji ze wszystkimi fotografiami i oprawą dźwiękową.

Scenariusz: Anna Brzezińska, Jan Buchwald, Danuta Jackiewicz
Oprawa plastyczna wystawy: Wojciech Neubart

Organizacja wystawy:
Biuro Kultury Urzędu m. st. Warszawy
Polska Agencja Prasowa
Stołeczna Estrada

Wystawa sfinansowana została ze środków miasta st. Warszawy.

« » Październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni