Skrzyżowanie Kultur Stołeczna Estrada Skrzyżowanie Kultur
Polski English

Aktualności

Inspiracje: Orient - motywem przewodnim 8. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur


We wrześniu po raz ósmy, w samym centrum Warszawy zabrzmi muzyka świata. W roku 2012 motywem przewodnim Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur jest Inspiracje: Orient. W programie tegorocznego wydarzenia znajdą się koncerty artystów z regionów dalszej i bliższej Azji, bogatszy program filmowy dzięki podjętej współpracy z PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL oraz multiinstrumentalne otwarte spotkania warsztatowe z mistrzami. Festiwal rozpoczyna się 23 września i potrwa przez tydzień.


Inspiracje: Orient

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur od pierwszej edycji popularyzuje różnorodność i wielokulturowość. Dotychczas na scenach festiwalowych wystąpiło ponad 300 artystów, z 60 krajów. W roku ubiegłym, czasie Polskiego Przewodnictwa w Unii Europejskiej organizatorzy prezentowali bogactwo muzyczne i kulturowe Starego Kontynentu. 

Tej jesieni – hasłem przewodnim wydarzenia jest: Inspiracje: Orient, a swój udział zapowiedzieli artyści między innymi z Indii, Japonii, Gruzji, Armenii czy Jakucji. Maria Pomianowska, Dyrektor Artystyczna Festiwalu, która od lat eksploruje muzyczne korzenie Dalekiego i Bliskiego Wschodu, tak uzasadnia tegoroczny wybór tematyczny Rady Programowej: „Podstawowe systemy religijno-filozoficzne, na których bazuje cała ludzkość narodziły się w Azji. Jej dorobek duchowy i materialny jest olbrzymi i zróżnicowany. Nam Europejczykom Azja kojarzyła się przez stulecia z krainą pełną niespodzianek, dziwnych obrzędów, zwyczajów. Tysiąc lat temu Jedwabnym Szlakiem, który przecinał wielkie obszary Azji , wędrowali twórcy, odbiorcy i przekaziciele pierwszej kultury globalnej. Wśród nich nie zabrakło muzyków podróżujących z instrumentami i zapiskami na temat tradycji muzycznych różnych regionów Azji. Drogami Jedwabnego Szlaku przybyły między innymi instrumenty na których tzw. kultura człowieka Zachodu bazuje do dzisiaj” 

Na zaproszenie Stołecznej Estrady organizatora Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur do Warszawy przyjadą muzycy z 11 krajów. Festiwal otworzy koncert inauguracyjny w wykonaniu Djivana Gasparyan’a z Armenii – wirtuoza gry na tradycyjnym instrumencie zwanym duduk. W pawilonie festiwalowym wystąpią również min. zespół Ondeoza z Japonii oraz suficki śpiewak Rhaza Khan z zespołem.

 


Omar Boflot & Y-Crew

Miejsce: Cafe Kulturalna
Data rozpoczęcia: 2012-05-12
Godzina rozpoczęcia: 22:30

 
Prewydarzenia festiwalowe już w maju!


Zanim we wrześniu w pawilonie festiwalowym zabrzmią dźwięki Azji, w tym roku po raz pierwszy Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur będzie miał swoje prewydarzania.
Dzięki współpracy nawiązanej z PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL po raz pierwszy w swojej historii festiwal zapowiada się  wiosną.

12 maja na wspólnym koncercie  PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL oraz Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur wystąpił Omar Boflot –  egipski gwiazdor hip hopu. Jego koncert kończący cykl dyskusji poświęconych rewolucji w krajach arabskich to artystyczny komentarz do tamtejszych przemian. W panelu dyskusyjnym „Powrót na Plac Wolności” udział wzięła Maria Pomianowska, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

 ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII! 

Cena biletów: wstęp wolny

« » Sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni