Skrzyżowanie Kultur Stołeczna Estrada Skrzyżowanie Kultur
Polski English

Nasi Artyści

Femi Kuti & Positive Force (Nigeria) - 25 września, Sala Kongresowa

Żywioł z Nigerii, syn i kontynuator twórczości Feli Kutiego, rewolucjonisty i ojca afrobeatu. Ten wirtuoz saksofonu, dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy wystąpi ze swoim zespołem Positive Force podczas koncertu inaugurującego Festiwal.

Femi Kuti (Olufela Olufemi Anikulapo Kuti) to znany wszystkim wielbicielom muzyki afrobeat, charyzmatyczny muzyk. Na samym początku swojej muzycznej drogi występował w zespole swojego ojca. W latach 80-tych założył własny zespół Positive Force, a w 1998 roku wdarł się przebojem na międzynarodową scenę muzyczną płytą Shoki Shoki. Debiutanckim albumem zawierającym przebój "Beng beng beng", zaznaczył swoją obecność w świecie muzyki oraz własny styl. 

www.myspace.com/femikuti

Koncert inauguracyjny Femi Kuti & Positive Force (Nigeria), Urszula Dudziak Superband (Polska) 
Bilety: 30/50/70 PLN Kup online 


Urszula Dudziak (Polska) - 25 września, Sala Kongresowa

Urszula Dudziak zaprezentuje premierowy wielokulturowy projekt, specjalnie przygotowany na 7. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur. W latach siedemdziesiątych wraz z Michałem Urbaniakiem z ogromnymi sukcesami wykonywali swój oryginalny miks jazzu i etno. Wówczas w warstwie muzyki ludowej aranżowanej przez Michała Urbaniaka i Urszulę Dudziak dominowały głównie motywy polskie. Tym razem, z pomocą odpowiedzialnego za całokształt kompozytorsko-aranżacyjny kierownika muzycznego Jana Smoczyńskiego, jazz zmiesza się z muzyką z różnych zakątków świata. Fascynacja mistrzem tego typu fuzji - Joe Zawinulem, w zestawieniu z niezwykle oryginalnym językiem Urszuli Dudziak i energetycznymi interpretacjami Superbandu da mieszankę świeżą, kolorową i niezwykle interesującą.

Fragment nowego utworu Urszuli Dudziak stanowi tło jingla festiwalowego 7. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

Urszula Dudziak - wokal
Łukasz Poprawski - saksofon altowy
Robert Cichy - gitary
Jan Smoczyński - instrumenty klawiszowe
Krzysztof Pacan - gitara basowa
Artur Lipiński - perkusja

www.urszuladudziak.pl

Koncert inauguracyjny Urszula Dudziak Superband (Polska), Femi Kuti & Positive Force (Nigeria)
Bilety: 30/50/70 PLN Kup online


Maria Kalaniemi (Finlandia) - 26 września

Mistrzyni gry na akordeonie guzikowym, jest jednym z czołowych współczesnych fińskich wirtuozów tego instrumentu. Artystka upatruje swoich korzeni w muzyce folkowej i klasycznej, ale jej ambicje i umiejętności wykraczają daleko poza istniejące style.

 

Maria Kalaniemi jest  absolwentką i wykładowczynią na Wydziale Muzyki Folkowej Akademii Sibelius. Grająca doskonale technicznie, biegła w improwizacji, jest także niezwykle pełnym siły, intuicji i wrażliwości kompozytorem. Jej utwory stylistycznie dotykają wielu rejonów, a ich siłą napędową jest melodia. Nazywana jest „Erikiem Satie akordeonu”.

Artystka wydała albumy z pionierskimi zespołami Niekku, Aldargaz, Maria Kalaniemi Trio, duetem Maria Kalaniemi / Timo Alakotila, Ramunder, Accordion Tribe i innymi. 

 

www.myspace.com/mariakalaniemi

Koncert Maria Kalaniemi (Finlandia), Mercedes Peón (Hiszpania)
Bilety: 25 PLN Kup online


Mercedes Peón (Hiszpania, Galicja) - 26 września

Mercedes Peón uważana jest za jedną z najbardziej charyzmatycznych kobiet we współczesnej muzyce.  Jej kompozycje cechuje niezwykła różnorodność, od nawiązań do dawnych utworów polirytmicznych po motywy eklektyczne i bezwstydnie rozwibrowane. Każdy z jej występów, na których prezentuje swój szeroki repertuar, przepełniony jest energią i niezmiennie oczarowuje fanów.

 

Urodzona w 1967 roku, w wieku 13 lat usłyszała śpiew kobiet z Costa Da Morte. Gra na tamburynie i śpiew ribeirany stały się dla niej impulsem do gromadzenia pieśni, tańców, opowieści i doświadczeń współczesnych mieszkańców wiosek. Tę wiedzę przekazała w postaci wykładów w szkołach miejskich, w telewizji galicyjskiej, a także na uniwersytetach w Sorbonie, Porto czy Walii. 

 

www.mercedespeon.es

Koncert Maria Kalaniemi (Finlandia), Mercedes Peón (Hiszpania)
Bilety: 25 PLN Kup online


Psarantonis (Grecja) - 27 września

Antonis Xylouris (gr.: Αντώνης Ξυλούρης), pseudonim artystyczny: Psarantonis 

(gr.: Ψαραντώνης) to grecki kompozytor i piosenkarz, grający na lirze, instrumencie smyczkowym pochodzącym z Krety, najpopularniejszej zachowanej formie średniowiecznej liry bizantyjskiej.

Pochodzi z górskiej wioski Anogeia na Krecie i jest młodszym bratem nieżyjącego już Nikosa Xylourisa, wybitnego kreteńskiego śpiewaka i muzyka, a także starszym bratem Yannisa Xylourisa, równie znakomitego kreteńskiego muzyka. Psarantonis znany jest z wyjątkowego tembru głosu i ze stylu, w jakim gra na lirze. Muzyk gra także na innych tradycyjnych instrumentach.

Po raz pierwszy zagrał na lirze w wieku 13 lat, a w 1964r. nagrał pierwszy singiel, zatytułowany "I Thought of Denying You" (gr.: Εσκέφτηκα να σ' αρνηθώ). Od tamtego czasu wydał wiele nagrań i wielokrotnie reprezentował Grecję na zagranicznych festiwalach. 

W maju 2005r. Psarantonis wystąpił na koncercie dobroczynnym Światowego Instytutu Muzycznego, który odbył się w nowojorskim ratuszu. W 2007r. wziął udział w festiwalu rockowym "All tomorrow's Parties" w Minehead, w Wielkiej Brytanii. W styczniu 2009r. dał pamiętne koncerty w ramach festiwalu All Tomorrow's Parties w Brisbane, Sydney i Mount Buller (w stanie Victoria), nad którymi patronat objął zespół Nick Cave & The Bad Seeds.

 

Koncert Psarantonis (Grecja), Aynur (Turcja)
Bilety: 25 PLN Buy online

« 1 2 3 »
« » Sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni