Skrzyżowanie KulturRock Loves ChopinWianki Nad WisłąDzień DzieckaKoncerty Chopinowskie Instytucja kultury
Polski English

Cztery wieki - cztery panoramy

Miejsce: ul.Traugutta
Data rozpoczęcia: 2009-07-20
Godzina rozpoczęcia: 00:20

ZAPRASZAMY DO GALERII PLENEROWEJ  NA ULICĘ TRAUGUTTA!
 

Ruszyła  Galeria Plenerowa.   Z  nami pierwsza w tym roku wystawa:   NIE PO DRODZE NAM Z PRZECIWNIKAMI SOCJALIZMU. W 20. ROCZNICĘ  PIERWSZYCH WOLNYCH WYBORÓW, która wyjątkowo była eksponowana  na pl. Konstytucji .  
 

Od 20 lipca  do końca września  nasza Galeria Plenerowa funkcjonuje na ul. Traugutta (wejście od Krakowskiego Przedmieścia).

 

Od  20 lipca do 7 sierpnia  można zobaczyć niezwykłą  wystawę
CZTERY WIEKI – CZTERY PANORAMY.

Wybrane panoramy Antonia Rizzi Zannoniego, Adolfa Kozarskiego, Franciszka Karpowicza i Marka Ostrowskiego (od XVIII wieku po wiek XXI), uzupełnione grafikami, pocztówkami i fotografiami budynków pochodzących z okresu powstawania danej panoramy lub widoku.


Materiały pochodzą z zasobów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.


Za murem - Jak powstawało warszawskie getto, fotografie z 1940 r.

Miejsce: ul. Traugutta
Data rozpoczęcia: 2009-08-31

 

Kolejną wystwą w Galerii Plenerowej u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Traugutta jest projekt „Za murem. Jak powstawało warszawskie getto, fotografie z 1940 r.”

Autorką wystawy jest Małgorzata Sikorska z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

 


Ekspozycja jest próbą przypomnienia tragicznych losów warszawskich Żydów i symbolicznym hołdem pamięci ich cierpień. Na ponad stu fotografiach i dokumentach wystawa ukazuje sytuację społeczności żydowskiej w Warszawie powstałą w wyniku polityki niemieckich władz okupacyjnych, przedstawia m.in. budowę murów getta w 1940 roku, przeprowadzkę i życie ludności żydowskiej za murem, w pierwszym roku istnienia getta.


Będzie to już drugi pokaz tej ekspozycji w Warszawie. Pierwszy miał miejsce w sierpniu 2007 roku w Plenerowej Galerii Ujazdowskiej. W związku z dużym zainteresowaniem wystawę będzie można obejrzeć także w tym roku.


Organizatorami są: Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy oraz Stołeczna Estrada.

Wystawę można oglądać od 31 sierpnia do 19 września.


 


Nie po drodze nam z przeciwnikami socjalizmu

Miejsce: Plac Konstytucji
Data rozpoczęcia: 2009-06-24
Godzina rozpoczęcia: 14:00

Wystawa Nie po drodze nam z przeciwnikami socjalizmu, zorganizowana w ramach obchodów 20. rocznicy odzyskania wolności, została otwarta w środę, 24 czerwca, na Placu Konstytucji w Warszawie. Oglądać ją będzie można do 15 lipca.

Wybrane i zaprezentowane w plenerze zdjęcia, plakaty, ulotki i dokumenty z lat 1945-1989 ukazują ciąg wydarzeń, które oddalały i przybliżały Polskę do przełomowych wyborów w czerwcu 1989 roku. Ekspozycja przedstawia działania aparatu władzy socjalistycznej zmierzające do wyeliminowania opozycji politycznej, całkowitego przejęcia, a następnie utrzymania władzy w Polsce. Ukazuje także formy protestów społecznych oraz proces kształtowania się opozycji demokratycznej w latach 70. - jej dojrzewanie, tworzenie programu, reakcje na działania i propagandę reżimu.

 


Coexistence

Data rozpoczęcia: 2009-05-07

Międzynarodowa Wystawa Coexistence została otwarta 7 maja na Placu Zamkowym w Warszawie i trwała do 5 czerwca. Ekspozycja obejmowała 42 artystów z 19 krajów m.in.: Yoko Ono, Sharona Etgara, Miltona Glasera, Andrzeja Pągowskiego, Dennisa Paula, Folona, Piotra Młodożeńca, Marca Crossa. Każdemu obrazowi towarzyszy panel tekstowy w czterech językach, zawierający cytaty wielkich myślicieli, filozofów, pisarzy i artystów. Kuratorem wystawy zainicjowanej przez Museum on the Seam w Jerozolimie jest Raphie Edgar. Honorowy patronat nad wystawą objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Było to wyjątkowe wydarzenie na kulturalnej mapie stolicy. Warszawa jest bowiem 25 miastem, w którym pokazywana była ekspozycja. Dotychczas prezentowana była m.in. w Barcelonie, Sarajewie, Wiedniu, Miami, Amsterdamie, Waszyngtonie, Buenos Aires, St. Petersburgu.

Więcej informacji i zdjecia z dotychczasowych wystaw w innych miastach na www.coexistence.art.museum

« » Październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni