Wianki nad Wisłą Stołeczna Estrada Wianki nad Wisłą
Polski English

Maciej Maleńczuk

Maciej Maleńczuk swoja przygodę z muzyką zaczynał jako muzyk uliczny, występując na ulicach Krakowa, Warszawy, Poznania i innych polskich miast. W latach 1986-2005 był wokalistą i frontmanem zespołu Püdelsi, z którym nagrał szereg płyt.
W roku 1993 założył zespół Homo Twist, którego pierwsza płyta „Cały ten seks” ukazała się w rok później. Maleńczuk występował i nagrywał równolegle z zespołem Pvdelsi oraz Homo Twist.
Pierwszą solową płytę Maleńczuk wydał w roku 1998. Album „Pan Maleńczuk” to piosenki grane kiedyś przez artystę na ulicy.
Nieregularnie publikował swoje wiersze, które często są także tekstami jego piosenek. Jest autorem poematu „Chamstwo w państwie”, wydanego w postaci książkowej w 2003 roku przez Wydawnictwo Literackie.

W swojej karierze wydał 7 albumów solowych, w tym słynny duet z Wojciechem Waglewskim „Koledzy”, który otrzymał status platynowej płyty. Ponadto nagrał 6 albumów z zespołem Püdelsi oraz kolejne 6 z zespołem Homo Twist. Brał udział w wielu nagraniach oraz projektach zbiorowych, koncertował u boku największych gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Najnowsza płyta artysty „Psychodancing” jest kontynuacją „Psychopopu” - płyty nagranej przez Maleńczuka z zespołem Püdelsi.
Repertuar obejmuje zarówno utwory Maleńczuka, jak i stare, sprawdzone, dobrze znane przeboje z repertuaru m.in. Bogdana Łazuki, Wojciecha Młynarskiego, Stanisława Grzesiuka, , Johnyego Casha, Franka Sinatry i innych. Wszystkie utwory, zarówno dawne piosenki Macieja Maleńczuka, jak i przeboje innych wykonawców, grane są w nowych aranżacjach.
Jak mówi sam artysta: „W moim przekonaniu dancing powinien istnieć - to dobra forma zbliżenia ludz (...)i” Sięgnął więc po nieśmiertelne hity polskiej piosenki, między innymi "Wakacje z blondynką", "Kronika podróży", "Płonąca stodoła" i nadał im nowego, niekiedy zaskakującego brzmienia. Na płycie usłyszymy również autorskie kompozycje utrzymane oczywiście w stylistyce dancingowej.

« » Wrzesień 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni