Skrzyżowanie Kultur Stołeczna Estrada Skrzyżowanie Kultur
Polski English

Youssou N'Dour et le Super Etoile de Dakar (Senegal)

Urodzony w 1959 r. w Dakarze w Senegalu kompozytor, wokalista i instrumentalista, uznawany za najwybitniejszego współczesnego muzyka pochodzącego z Czarnej Afryki. Youssou N’Dour po raz pierwszy zasłynął jako dwunastolatek śpiewający podczas ceremonii religijnych. W wieku 16 lat był już w zasadzie gwiazdą i śpiewał w jednym z najpopularniejszych zespołów lat 70., Etoile De Dakar. W latach 80. jako lider grupy Super Etoile stworzył nowy gatunek afrykańskiej muzyki znanej pod nazwą mbalax, będący połączeniem lokalnych tanecznych rytmów z elementami muzyki Zachodu (jazzu, rocka, funku) i brzmień latynoskich.


Tcheka (Wyspy Zielonego Przylądka)

Tcheka urodził się pod imieniem Manuel Lopes Andrade w 1973 r. w małej miejscowości Ribeira da Barca na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Santiago, będącej częścią Republiki Zielonego Przylądka. Był przedostatnim dzieckiem w dużej rodzinie, w której muzyka była głównym źródłem utrzymania od lat. Jego ojciec, Nhô Raul Andrade, który był znanym w okolicy skrzypkiem, nauczył gry swoich synów i stworzył mały rodzinny zespół grający na miejscowych weselach, pogrzebach i chrzcinach.


Ana Moura (Portugalia)

Ana Moura urodziła się w 1980 r. w portugalskim Santarém, tętniącej życiem stolicy prowincji Ribatejo. Uchodzi obecnie za jedną z najważniejszych przedstawicielek młodego pokolenia fado. Jako nastolatka miała okazję zaśpiewać na przyjęciu bożonarodzeniowym, na którym znalazło się wielu fadistas (śpiewaków fado) i gitarzystów. Los chciał, że wśród publiczności była sławna Maria da Fé, na której występ Any zrobił duże wrażenie. Jeszcze tego samego wieczora zaprosiła ona Anę, by ta zaśpiewała w jej domu w Sr.Vinho. Był to punkt zwrotny w karierze młodej wokalistki.


Márcio Faraco (Brazylia)

Márcio Faraco to spadkobierca prestiżowej linii twórców nowych nurtów muzycznych i interpretatorów bossa novy, urodzony 45 lat temu w Alegrete w najbardziej wysuniętej na południe części Brazylii, niedaleko granicy z Argentyną.

Jego ojciec, zawodowy żołnierz, przemieszczał się wraz z rodziną od garnizonu do garnizonu. Z powodu tego wędrownego trybu życia Márcio stał się "brazylijski do kwadratu” - przesiąknięty różnymi tradycjami muzycznymi (baiao, samba, toada itp.) pochodzącymi z miejsc bardzo zróżnicowanych geograficznie.


Orishas (Kuba)

Tworzący Orishas Roldán, Ruzzo i Yotuel urodzili się w Hawanie, spotkali w Paryżu, a ich muzyka i sława narodziły się w Europie, gdzie w rewolucyjny sposób połączyli hip-hop i kubańskie korzenie muzyczne.

W maju 1999 r. grupa wydała swój pierwszy album pt. A lo cubano, który stał się pierwszym nagraniem hip hopowym, które zdobyło w Hiszpanii Platynową Płytę (100 tys. egzemplarzy).

« 1 2 3 »
« » Sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni