Skrzyżowanie KulturRock Loves ChopinWianki Nad WisłąDzień DzieckaKoncerty Chopinowskie Instytucja kultury
Polski English

O projekcie

Projekt Pieśni Chopina w wykonaniu śpiewaków operowych Iwony Tober (sopran), Leszka Świdzińskiego (tenor), Tadeusza Szlenkiera (tenor) oraz Joanny Ławrynowicz należącej do grona najwybitniejszych polskich pianistek, znacznie odbiega od dotychczasowych wykonań chopinowskiej liryki wokalnej.
Pieśni zostały bowiem ułożone w fabularną opowieść o miłości. Banalna z pozoru historia uwikłana jest jednak w Polski los i pozwala odnaleźć nawiązanie do wydarzeń z życia kompozytora i historii. Liryki Chopina, podobne zapiskom najbardziej osobistych przeżyć, oddają ich zmienny charakter, dojrzeć tu można wręcz trzy akty dramatu - sielski, patriotyczno-wojenny i refleksyjny.

Tak teatralne ujęcie dorobku Chopina ma swoje uzasadnienie. Nawiązujemy w ten sposób do ulubionej rozrywki artystów doby romantyzmu, którzy na towarzyskie wieczory muzyczne przygotowywali inscenizacje pieśni ilustrujące ich treść. Wprawdzie Chopin nie zdążył opublikować za życia napisanych pieśni, wiadomo jednak, że śpiewał je podczas wieczornic emigrantów w Paryżu. Śpiewały je też polskie panie w salonach m. in. u Delfiny Potockiej, a w Warszawie siostra Chopina – Ludwika.

Umuzycznione wiersze bliskich mu poetów, takich jak Adam Mickiewicz, Zygmunt Krasiński i Stefan Witwicki, nawiązujące w warstwie muzycznej do rodzimej muzyki ludowej stanowią jedyny w swoim rodzaju wyraz polskości kompozytora i bardzo cenne uzupełnienie jego twórczości. Program zawierający wybór pieśni, ułożony w logiczną treściowo całość można traktować jako nigdy nie napisaną operę – bardzo kameralną, wzruszającą i prawdziwie narodową.

« » Październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni