Skrzyżowanie KulturRock Loves ChopinWianki Nad WisłąDzień DzieckaKoncerty Chopinowskie Instytucja kultury
Polski English

 

JOANNA ŁAWRYNOWICZ
Należy do grona najwybitniejszych polskich pianistek. Urodziła się w Warszawie, w rodzinie o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w czwartym roku życia u Hanny Lachertowej, ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Teresy Manasterskiej. Po studiach kontynuowała naukę u profesor Haliny Czerny-Stefańskiej. Jest laureatka wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych (Berlińskiego „Steinway & Sons” z 1990 r.; Chopinowskiego w Darmstadt w 1999 r.; Konkursu im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Ajigasawa w 2000 r. (Grand Prix i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie kompozycji japońskiej); Brazylijskiego „Art Livre” w Sao Paulo w 2001 r.) Od kilku lat prowadzi bardzo ożywioną działalność koncertową jako solistka i kameralistka na całym świecie (m.in. w Europie, Azji, obu Amerykach, Nowej Zelandii). Ma na swoim koncie wiele prestiżowych koncertów zarówno w Polsce, jak i za granicą z towarzyszeniem znakomitych orkiestr i wybitnych dyrygentów.

 IWONA TOBER – sopran
Iwona Tober urodzona w Pruszkowie, rozpoczęła swoje muzyczne wykształcenie w Szkołach Muzycznych I i II stopnia w klasie fortepianu w swoim rodzinnym mieście i w Warszawie. Przed rozpoczęciem studiów rozpoczęła prace jako solistka - śpiewaczka i tancerka, w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”, z którym dokonała wiele nagrań dla Telewizji Polskiej. Z „Mazowszem” odbyła liczne tournee po Litwie, Rosji, Francji, Belgii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, USA, Kanadzie i Japonii.
Edukację wokalną rozpoczęła w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Zdzisławy Donat. Dyplom ukończenia szkoły otrzymała w 1997r. W 1998 Iwona Tober rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalno - aktorskim w klasie śpiewu prof. Haliny Mickiewiczówny. Podczas studiów brała aktywny udział w wokalnych kursach mistrzowskich, pod kierunkiem znanych śpiewaków i pedagogów, takich jak: Katia Riccarelli, Renata Scotto, Salvatore Fisichella, Christian Elsner, Ronaldo Panerei. Na przełomie roku 2000/2001 otrzymała stypendium Unii Europejskiej w ramach „Programu Sokrates – Erasmus” i studiowała w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie śpiewu prof. Ingrid Kremling. Ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku w 2002 r.
LESZEK ŚWIDZINSKI
– tenor
absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej m. Fryderyka Chopina w klasie śpiewu Kazimierza Pustelaka. Doskonalił swoje umiejętności wokalne na międzynarodowych kursach mistrzowskich, m. in. w Mozarteum w Salzburgu. Zadebiutował partią Ferranda w „Cosi fan furte” W. A. Mozarta w Warszawskiej Operze Kameralnej. Na tej scenie kreuje ponad 40 pierwszoplanowych ról tenorowych. Od 1990 roku jest solistą Opery Narodowej - Teatru Wielkiego w Warszawie. Twórczość artystyczną na tej scenie rozpoczął partią Edgara w operze „Łucja z Lammermoor” G. Donizettiego. Stworzył niezapomnianą kreację Chopina w operze Giaccomo Orfice pt. "Chopin".
Jako jeden z nielicznych tenorów wykonuje jednocześnie dzieła Bacha, Haendla, Rossiniego, czy Mozarta wymagające mistrzowskiej techniki wokalnej z tenorowym wysokim „c”, oraz opery romantyczne, werystyczne i współczesne o dużym nasyceniu dramatycznym, takie jak „Trubadur”, „Bal maskowy”, „Traviata”, „Rigoletto” G. Verdiego, „Cyganeria" G. Pucciniego, „Straszny dwór" S. Moniuszki, „Raj utracony" K. Pendereckiego. Występuje na licznych festiwalach międzynarodowych w Wiedniu, Madrycie, Bejrucie, Belgradzie, Wexford (Irlandia)i in. Dużo uwagi poświęca twórczości oratoryjnej i pieśniarskiej. Specjalne miejsce w jego działalności zajmują koncerty i przedstawienia operetkowe. Od lat, na scenach polskich i zagranicznych, kreuje główne role amanckie, takie jak: Barinkay w „Baronie cygańskim”, Eisenstein w „Zemście nietoperza” J. Straussa, Daniło w „Wesołej wdówce”, czy Sou-Chong w „Krainie uśmiechu” F. Lehara.

 

 TADEUSZ SZLENKIER – tenor
urodził się w Warszawie. W 2004 roku ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, w zakresie wokalistyki kształcił się u Romana Węgrzyna. Brał udział w licznych przedsięwzięciach muzycznych w kraju i za granicą. Siedmiokrotnie śpiewał na koncertach Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, a także występował w salach filharmonicznych z najlepszymi polskimi dyrygentami i orkiestrami. Brał również udział w programach radiowych i telewizyjnych.
W 2004 roku śpiewał w koncercie Trzech Polskich Tenorów w Filharmonii w Chicago, a także został zaproszony przez Bogusława Kaczyńskiego do wzięcia udziału w koncercie, który odbył się w Toronto Performing Arts Center.
W maju 2005 roku Tadeusz Szlenkier zajął pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Klassik-Mania w Wiedniu. Pół roku później zadebiutował na scenie Opery Krakowskiej jako Alfred w Zemście Nietoperza J. Straussa, a także, po raz kolejny został zaproszony do wzięcia udziału w galowym koncercie sylwestrowym w Sali Kongresowej w Warszawie. W lutym 2006 roku wziął udział w wykonaniu Requiem Giuseppe Verdiego w Konzerthaus we Fryburgu w Niemczech, a w czerwcu tego roku odbył z tamtejszą Filharmonią tournée po Brazylii, natomiast ostatnio śpiewał we Fryburgu w IX Symfonii Beethovena. W październiku 2006 roku Tadeusz Szlenkier zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu w partii króla Gustawa III w premierowym przedstawieniu opery Verdiego Bal Maskowy. Dwa miesiące później wystąpił na deskach Opera Nova w Bydgoszczy jako Ismaele w operze Verdiego Nabucco.
W marcu 2008 roku, Tadeusz Szlenkier, na zaproszenie Elżbiety Pendereckiej, wziął udział w koncertowym wykonaniu opery L. Cherubiniego „Lodoiska”, w ramach XII Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Nagranie tego koncertu, który został objęty opieką artystyczną przez Christę Ludwig, zostało nominowane do Nagrody Przemysłu Muzycznego „Fryderyk”. Latem 2008. roku Tadeusz Szlenkier wystąpił w roli Pasterza w operze Karola Szymanowskiego „Król Roger”. Było to pierwsze sceniczne wystawienie tego dzieła w Stanach Zjednoczonych. W maju 2009 roku, Tadeusz Szlenkier uzyskał tytuł Master of Music na wydziale wokalnym Yale University w Stanach Zjednoczonych.

 

« » Październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni