Skrzyżowanie KulturRock Loves ChopinWianki Nad WisłąDzień DzieckaKoncerty Chopinowskie Instytucja kultury
Polski English

Muzyka Chopina pod Piramidami

Miejsce: Giza

Pod koniec września na zaproszenie ministra Kultury Egiptu w Gizie pod Kairem zaprezentowane zostanie widowisko multimedialne pt. CHOPIN AT THE PYRAMIDS.

Na trzech scenach u podnóża monumentalnego Sfinksa wystąpią: Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, Anna Serafińska, Royal Quartet, mistrzowie gitary z Rock Loves Chopin: Ryszard Sygitowicz, Jacek Królik, Marek Raduli oraz tancerze z Folies Dance Company.Będzie to pierwsza tak wielka prezentacja muzyki Chopina w świecie arabskim.
Tydzień przed tym spektakularnym wydarzeniem artyści wystąpią na głównym placu Bukaresztu przed Pałacem Parlamentu.
Projekt autorstwa Andrzeja Matusiaka przygotowała Stołeczna Estrada i Opera Narodowa w Kairze.

 

 


Chopin Klasycznie, Jazzowo, Rockowo

Koncert „Chopin Klasycznie, Jazzowo, Rockowo” to projekt ukazujący muzykę najwybitniejszego polskiego kompozytora w zupełnie nowym, współczesnym kontekście. Nie stroniąc od klasyki, wychodząc naprzeciw młodemu odbiorcy zaprezentujemy rockowe i jazzowe wersje utworów Chopina. Zaproszeni wykonawcy to wybitni interpretatorzy, którzy swoimi wykonaniami od lat budzą podziw publiczności na całym świecie.
W ramach obchodów Roku Chopinowskiego projekt  „Chopin Klasycznie, Jazzowo, Rockowo” będzie prezentowany publiczności nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami: w Zagrzebiu, Szanghaju i Kairze.


Najbliższy koncert:

1 marca 2010, godz. 19:30
Zagrzeb, Koncertna Dvorana Vatroslava LisinskogSkład zespołu:
Joanna Ławrynowicz - fortepian
Iwona Tober -
sopran
Leszek Świdziński -
tenor
Tadeusz Szlenkier -
tenor
Leszek Możdżer
- fortepian
Anna Serafińska - wokaliza
Rock Loves Chopin
Folies Dance Company
pod kierunkiem Marzeny Barcik

 


Chopin w Arktyce

Miejsce: Nordlys festivalen -Tromsø
Data rozpoczęcia: 2010-01-27

Wielki hołd Chopinowi pod arktycznym niebem

W ostatnim tygodniu stycznia 2010 roku Fryderyk Chopin będzie na ustach wszystkich w norweskim mieście Tromsø. W kilka dni po powrocie słońca, które kryło się za horyzontem przez dwa miesiące, to arktyczne miasto powróci do życia poprzez międzynarodowy festiwal muzyki i obchody dwustulecia urodzin Chopina.

Międzynarodowy festiwal muzyki Nordlys festivalen, którego nazwa nawiązuje to zorzy polarnej Aurora Borealis, słynnego zimowego płomienia, będącego od wieków natchnieniem artystów, będzie miał na afiszu co najmniej siedem koncertów chopinowskich. Festiwalowi udało się nawet  włączyć do obchodów chopinowskich słynny Balet Mariinski z St. Petersburga.

Wszystko zacznie się w najsłynniejszym kościele norweskim Ishavskatedralen, świątyni przypominającej dryfującą krę na Morzu Polarnym: 27 stycznia słynny polski pianista jazzowy Leszek Możdżer zagra swoje jazzowe interpretacje popularnych kompozycji Chopina.  Artyści operowi Iwona Tober  (sopran), Tadeusz Szlenkier (tenor) i Leszek Świdziński (tenor), oraz Joanna Ławrynowicz zaliczana do najwybitniejszych pianistów polskich, przedstawią norweskiej publiczności pieśni Chopina. Norwescy artyści Brynjar Lien Schulerud (skrzypce), Håvard Bilsbak (wiolonczela) z Orkiestry Kameralnej Tromsø wystąpią wraz Sergeiem Osadchukiem (fortepian), rosyjskim profesorem i pianistą z Konserwatorium Muzycznego w Tromsø. Wykonają trio fortepianowe Chopina.

Koncert ten będzie grany dwa razy, 27 stycznia w ramach międzynarodowej konferencji naukowej Arctic Frontiers (Granice Arktyki) i 28 stycznia jako koncert otwierający Nordlyfestivalen.

Więcej o festiwalu
 


Koncert Rafała Blechacza

Miejsce: Auditorium Parco Della Musica Sala Santa Cecilia w Rzymie
Data rozpoczęcia: 2010-01-30

Koncert Rafała Blechacza i Orkiestry Santa Cecilia pod dyrekcją Andrieja Borejki, odbył się w Auditorium Parco Della Musica Sala Santa Cecilia z udziałem władz Rzeczypospolitej Polskiej oraz Miasta st. Warszawy.


Konferencja i koncert z okazji Roku Chopinowskiego

Miejsce: Paryż, Sorbona
Data rozpoczęcia: 2010-03-18

Na Sorbonie odbyła się konferencja poświęcona Fryderykowi Chopinowi, prelegentem był Aleksander Laskowski. Konferencji towarzyszył recital w wykonaniu francuskiego pianisty pochodzenia polskiego Fryderyka  Vaysee - Knittera.

« 1 2 3 »
« » Sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni