Skrzyżowanie Kultur Stołeczna Estrada Skrzyżowanie Kultur
Polski English

Przegląd filmowy Muzyka w Filmie - 26-30 września

W ramach tegorocznej edycji festiwalu od 26 września zapraszamy na cykl filmowy „Muzyka w Filmie”. Przez pięć dni w warszawskiej Kinotece będzie można zobaczyć filmy, w których główną rolę odegra muzyka. Każdy z szeciu obrazów porwie widzów w podróż do innej kultury, innego państwa i zapozna z różnymi gatunkami muzycznymi.

Muzyka to inspiracja i pasja autorów, których filmy znalazły się w programie. Dodatkowo niektóre z postaci zobaczymy nie tylko na kinowym ekranie, ale także na muzycznej scenie festiwalu!

Kinoteka
Pałac Kultury i Nauki 
(wejście od Al. Jerozolimskich)

Bilety: 5 PLN
Sprzedaż w kasach Kinoteki od 16 września


Fela Kuti. Muzyka jest bronią, Francja 1982 - 26 września

Dokument nakręcony w '82 roku, kiedy Fela – aktywista i muzyk jest u szczytu kariery. „Afrobeat” Feli Kuti powstał z jego inspiracji Martinem Lutherem Kingiem i Malcolmem X, a także funkiem, reggea i jazzem. Postać Feli łączyła w sobie polityczną prawość Boba Marleya, zakęcone dźwięki Milesa Davisa i seksualność Jamesa Browna. W filmie „Music is the Weapon” zobaczymy wywiady z Felą i jego licznymi żonami „Queens”, życie ulicy w „Kalakuta Republic” - (państwie stworzonym przez Felę) i fragmenty koncertów Feli w klubie „Shrine” w Lagos.

Życie jest muzyką, Turcja 2005 - 27 września

"Życie jest muzyką" to wciągający portret współczesnego Stambułu - miasta tętniącego życiem i muzyką. To efekt niezwykłej wyprawy Europejczyka, który przemierzył ulice miasta w rytmie wszechobecnej i porywającej muzyki. W Stambule muzyki nie trzeba szukać. Jest wszędzie – w barach, na podwórkach, ulicach. Punkrock, pop, jazz, rap i folklor - dźwięki obce i znane. Nieznany koloryt, odurzająca egzotyka wibrują na każdym kroku i przyprawiają o zawrót głowy. Rozkoszna mieszanka kultury Azji i Europy, Wschodu i Zachodu. Bohaterką filmu jest gwiazda festiwalu – Aynur.

 

Gucza – pojedynek na trąbki, Serbia 2006 - 28 września

Gucza - najsłynniejszy na świecie festiwal gry na trąbce. Mówią, że kiedy tu zagrasz, stajesz się mężczyzną. Tu odbywają się niezapomniane pojedynki trębaczy, w których muzyka staje się orężem w walce o honor i sławę. Tym razem pojedynek będzie wyjątkowy. Młody cygański chłopak - Romeo musi bowiem udowodnić ojcu pięknej Julianny, że choć ma ciemną skórę, zasługuje na miłość jego córki. Stoi przed nim jednak ogromne wyzwanie - musi pokonać w grze na trąbce najsłynniejszego trębacza w Serbii. Prawdziwie bajkowa historia pięknej miłości  opowiedziana w gorącym bułgarskim stylu, pełna porywającej muzyki i ciepłego poczucia humoru.

Flamenco, flamenco, Hiszpania 2010 - 29 września

Carlos Saura odkrywa w kolejnej części swojej muzycznej podroży tajemniczy i uwodzący świat kultury flamenco. Zabiera widza w podroż przez życie, pokazując kolejne jego akty w rożnych aranżacjach tanecznych i muzycznych. Istotną rolę odgrywa tu też światło, zmieniające barwy i natężenie w zależności od okresu życia, ktory ilustruje. W tej produkcji obok dźwiękow i tańca ważne jest też hiszpańskie malarstwo, stanowiące tło scenograficzne.

Saura zaprosił do wspołpracy nie tylko znanych i cenionych artystow starego pokolenia jak Paco de Lucia, Manolo Sanlucar, Tomatito y Jose Merce, ale i przedstawicieli nowego nurtu tradycyjnych hiszpańskich rytmów. Uznane już nazwiska były czymś w rodzaju trzonu, na ktorym oparła się reszta muzykow. Ekran wypełnili dźwiękami między innymi Eva Yerbabuena, Sara Baras, Israel Galvan, Estrella Morente, Nina Pastori, Miguel Poveda, Farruquito, Rafael Estevez & Nani Panos, Montse Cortes czy Rocio Molina.
 
« 1 2 »
« » Sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni