Concha Buika (Hiszpania)
Wybitna hiszpańska wokalistka - Concha Buika - jedną z gwiazd najnowszej edycji Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowania Kultur.
Ma niezwykły głos opisywany jako mieszanka Tiny Turner, Loli Flores i Sary Vaughan. W swojej twórczości łączy jazz i bolero z surowym flamenco, uzyskując zniewalający efekt.
Jej projekt Niña de fuego zdobył dla niej nominacje dla Najlepszego Albumu i Najlepszej Produkcji podczas ostatniej edycji latynoamerykańskich nagród Grammy.
Ivan Lins (Brazylia)

CACIQUE’97 (Portugal / Mozambique)
Kolektyw afrobeatowy Cacique´97 tworzą muzycy o korzeniach mozambikańskich i portugalskich, z grup takich jak Cool Hipnoise, Philharmonic Weed i The Most Wanted – znanych projektów muzyki funk, reggae i afro sound. Pasja i miłość do muzyki Feli Kuti i Tony'ego Allena połączyła tych muzyków w dążeniu do wspólnego celu: stworzyć kolektyw odzwierciedlający lizbońską mieszankę, łączyć charakterystyczne miejskie rytmy nigeryjskie afro beatu z tradycją muzyczną afrykańskich krajów portugalskojęzycznych i Brazylii, zawsze obecnych w stolicy Portugalii.
Ladysmith Black Mambazo (RPA)
Od ponad 40 lat, Ladysmith Black Mambazo łączy zawiłe rytmy i harmonizacje swoich rodzimych południowoafrykańskich tradycji muzycznych z brzmieniem i emocjami chrześcijańskiej muzyki gospel. Rezultatem jest muzyczna i duchowa alchemia, która dotyka serc słuchaczy na całym świecie, niezależnie od przynależności religijnej, kulturowej czy etnicznej.
Ich wysiłki muzyczne zgromadziły przez ostatnie cztery dekady wiele pochwał i wyrazów uznania w przemyśle muzycznym, a także umocniły ich tożsamość jako kulturowej potęgi, z którą należy się liczyć.
Tamburellisti di Torrepaduli (Płd. Włochy)
TAMBURELLISTI DI TORREPADULI to grupa muzycznie oraz ideowo bliska ideałom Magna Gaecia, co ma związek z powrotem do greckiej tradycji monodii i wydaniem kilku albumów z muzyką griko i taranta.
Na czele grupy stoi wokalista Pierpaolo De Giorgi, znany na świecie filozof i esteta. Część grupy stanowi najsłynniejsza sekcja tamburynistów z Salento, należy też do niej niezwykła tancerka, Serena D'Amato – ikona sceny tanecznej Taranta.