Skrzyżowanie Kultur Stołeczna Estrada Skrzyżowanie Kultur
Polski English

Nasi Artyści

„Tanga Świata” – Roby Lakatos (Węgry), Tangata Quintet (Polska), Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej (Polska)

Koncert ten powstał specjalnie na otwarcie 4. edycji Festiwalu.

Cygański skrzypek Roby Lakatos jest najwyższej klasy wirtuozem i muzykiem o niespotykanej wszechstronności stylistycznej. Urodził się w rodzinie z wielkimi muzycznymi tradycjami, już w wieku dziewięciu lat rozpoczął karierę jako pierwszy skrzypek cygańskiej kapeli. W 1984 r. ukończył Budapeszteńskie Konserwatorium im. Béli Bartóka, gdzie otrzymał pierwszą nagrodę w klasie skrzypiec. Koncertował w największych salach koncertowych Europy, Azji i Ameryki, współpracował z Vadimem Repinem, Stephanem Grapellim, jego muzykę uwielbiał Yehudi Menuhin.


Zespół Solistów Chińskiej Orkiestry Radiowej (Chiny)

Założona w 1953 r. Chińska Orkiestra Radiowa z Pekinu to jeden z najbardziej znanych i zasłużonych zespołów Chin. Składa się z wybitnych muzyków grających na tradycyjnych chińskich instrumentach, prowadzą ją od lat najwybitniejsi chińscy dyrygenci.

Specyficzność chińskiej muzyki tworzą przede wszystkim skala pentatoniczno-diatoniczna, a także wyjątkowe brzmienie jej instrumentów, wywodzących się z czasów starożytnych.


I Muvrini (Korsyka)

Zespół założyło pod koniec lat siedemdziesiątych dwóch braci: Jean-Francois Bernardini i Alain Bernardini, pochodzących z wioski Tagliu-Isulacciu na północy Korsyki. Zainspirowani przez swojego ojca bracia Bernardini rozpoczęli misję niestrudzonego opowiadania śpiewem i muzyką o miłości do swojego kraju.


Trio z Salento (Włochy)

Program Tria z Salento przedstawia tradycyjne śpiewy południowego regionu Włoch - Apulii. Wykonują je trzy znakomite śpiewaczki: Anna Cinzia Villani, Carla Maniglio i Maria Mazzotta. Muzyka tego rolniczego regionu jest przeważnie wokalna i sięga głęboko w przeszłość. Śpiew nieodłącznie towarzyszył tutaj pracującym na polach ludziom. Ten wielogłosowy styl śpiewania rzadko wykorzystuje instrumentalny akompaniament.


Savina Yannatou (Grecja)

Urodzona w Atenach pieśniarka i kompozytorka, wywodząca się z wyspy Kalimnos. Muzyki i śpiewu uczyła się w stolicy Grecji oraz w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Na greckiej scenie zadebiutowała w 1979 r., niedługo później rozpoczynając współpracę z wybitnymi greckimi kompozytorami, m.in. Manosem Chadzidakisem, Lena Platonosem, Nikosem Mamangakisem, Nikosem Kipourgosem oraz Michalisem Grigoriou), znanymi festiwalami oraz teatrami. Przez ponad 10 lat należała też do grupy Ergastiri Palias Mousikis (Warsztat Muzyki Dawnej), w której wykonywała dzieła muzyki średniowiecza, renesansu i baroku.

« 1 2 3 4 5 »
« » Sierpień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni