Skrzyżowanie KulturRock Loves ChopinWianki Nad WisłąDzień DzieckaKoncerty Chopinowskie Instytucja kultury
Polski English

Otwarcie Mostu Marii Skłodowskiej - Curie

Data rozpoczęcia: 2012-03-24

PoRa otworzyć! – przyjdź na najnowszy most Warszawy

W sobotę, 24 marca, przeprawa przez Wisłę pomiędzy Białołęką a Bielanami zostanie uroczyście otwarta dla warszawiaków. Patronka mostu - Maria Skłodowska-Curie i jej odkrycia - polon(Po) i rad(Ra) będą tematami wielkiego widowiska.

Na uroczystym otwarciu nowego mostu nie może zabraknąć nikogo z warszawiaków. W sobotę, już od godz. 10.00, będzie można po nim spacerować, ale największe atrakcje rozpoczną się o godz. 17.30. Będzie potrzebna niewielka wiedza z chemii, poczucie rytmu i gościnność, które zostaną nagrodzone wspaniałym pokazem sztucznych ogni.

Mieszkańcy Bielan i Białołęki oraz oczywiście wszyscy, którzy przyjdą na most Marii Skłodowskiej-Curie, będą mogli wziąć udział w zabawie „Tablica Mendelejewa”, we FlashMobie z Egurrola Dance Studio i powitają sąsiada z drugiego brzegu. Będą także świadkami odsłonięcie tablicy z nazwą mostu przez Prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Zabawa na środku mostu szykuje się wspaniała, tym bardziej, że poprowadzą ją Agata Młynarska, Roman Czejarek i Agustin Egurrola,a program przygotowała Stołeczna Estrada Instytucja Kultury m.st. Warszawy.

TRANSMISJA NA ŻYWO Z WYDARZENIA OD GODZ. 17.30 DO 19.30  NA www.facebook.com.pl/StolecznaEstrada

W niedzielę 25 marca, od godz. 12.00, most będzie już dostępny dla kierowców. Przejedzie nim parada różnych  pojazdów z samochodami z władzami miasta na czele. W szpalerze ustawią się m.in. auta elektryczne i harleyowcy. Start od strony Białołęki.

Dojazd dla mieszkańców


Na otwarcie mostu będzie można przyjechać z obu stron rzeki. Na Białołęce od godz. 10.00 autobus linii 509 pojedzie zmienioną trasą ciągiem ulic: Myśliborska - Porajow - Świderska (zamiast bezpośrednio ul. Światowida). Dzięki temu łatwo osiągniemy przystanek przy ul. Picassa, który jest zlokalizowany najbliżej wejścia na most (ok. 350 m). Na tym przystanku zatrzymywać się będą także  linie autobusowe 186, 211, 503 oraz 510.

Dodatkowo na przystanku Obrazkowa (ul. Modlińska na wylocie trasy mostowej) w sobotę będą przystawać autobusy wszystkich linii, także przyspieszonych.
 
Od strony Bielan najłatwiej będzie można się dostać w pobliże mostu autobusem 114, kursującym co 10 minut od stacji metra Młociny (dojazd do przystanku Prozy).
 
Po południu (w godz. 16-20) uruchomiona zostanie dodatkowa linia autobusowa na trasie: Metro Młociny - Kasprowicza - Przy Agorze - Marymoncka - zawrotka na rondzie pod Trasą Mostu Marii Skłodowskiej-Curie - Prozy (powrót ta samą trasą).
 
W to samo miejsce dojechać będzie można również tramwajem nr 17 oraz autobusem 181 na co dzień kursującymi ulicą. Marymoncką.


Nazwę nowej warszawskiej przeprawie nadała 1 grudnia 2011 r. Rada m.st. Warszawy. Za głosowało 42 radnych, 5 było przeciw 10 wstrzymało się.
Trasa mostu liczy 4,3 km, odcinek nurtowy  795 metrów. Składają się na nią trzy niezależne mosty - oddzielny dla jezdni północnej, południowej oraz trasy tramwajowej wraz z ciągiem rowerowo-pieszym. Całkowity ciężar konstrukcji stalowej mostu to około 9,4 tysiąca ton. Dwie podpory mostu znajdują się w nurcie rzeki, pozostałe są częściowo na terenach zalewowych. Nad podporą nurtową wysokość konstrukcji wynosi ponad 9 metrów. Całkowita wartość inwestycji to 1,2 mld zł.Więcej informacji:
Magdalena Łań
Wydział Prasowy
Urzędu m.st. Warszawy
Tel. 022 - 44 33 391
 

« » Maj 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni